KARDIOLOGIA

Terapie, profilaktyka, badania. Najnowsze doniesienia medyczne

  • PARTNER SERWISUpartner serwisu

Lekarz ostrzega: to grozi zatrzymaniem krążenia. Niebezpieczne sytuacje w upały

OPRAC. JPP • Źródło: MAT. PRASOWE

Lekarz ostrzega: to grozi zatrzymaniem krążenia. Niebezpieczne sytuacje w upały
Wraca fala upałów. Kardiolog ostrzega, czego nie robić przy wysokcFot. PAP/Darek Delmanowicz

Lekarz radzi, czego nie robić w upał, podpowiada też, jak przetrwać fale gorąca. Dr hab. n. med. Adam Janas, Polsko Amerykańskie Kliniki Serca, Grupa American Heart of Poland podkreśla, że uczucie pragnienia świadczy już o 5 proc. odwodnieniu.

Dodano: 01 lipca 2022, 10:23 Aktualizacja: 03 sierpnia 2022, 12:06
  • Jak przetrwać kolejną falę upałów w Polsce? Dr hab. n. med. Adam Janas, Polsko Amerykańskie Kliniki Serca, Grupa American Heart of Poland racz, czego unikać
  • Specjalista przypomina, że uczucie pragnienia świadczy już o 5 proc. odwodnieniu. Jeśli poziom odwodnienia wzrośnie o kolejne kilka procent może być ono bardzo groźne
  • Ekspert zaleca, aby pić wodę małymi łykami. Wypicie dużej ilości naraz nie pomoże, a wręcz może zaszkodzić
  • Słodkie soki i napoje kolorowe w upał? Nie nawadniają w odpowiedni sposób. Wysokie stężenie cukru będzie działało odwadniająco
  • Ponadto medycy przypominają, że podczas wysokich temperatur, organizm uruchamia naturalne mechanizmy obrony przed odwodnieniem. Dlatego zaczyna gromadzić wodę w tkance podskórnej, czego wynikiem są obrzęki
  • Negatywnie na krążenie działa brak ruchu. Krew w naszym organizmie płynie z żył nóg do serca wbrew grawitacji, dlatego taki przepływ wspomagają zastawki żylne. Działają jednak tylko gdy nogi są w ruchu

Kardiolog ostrzega, czego nie robić w upał 

Eksperci przypominają, że w upalne dni serce człowieka bije szybciej, rozszerzają się naczynia krwionośne, ciało zaczyna się pocić – wszystko po to, by dostarczyć do skóry więcej krwi i zapobiec przegrzaniu.

-  Unikamy nadmiernej ekspozycji na promienie słoneczne, między godziną 11.00 a 14.00. Wysiłek fizyczny, a nawet spacer należy przełożyć na godziny poranne lub wieczorne. Pamiętajmy o ubiorze, żeby był lekki, przewiewny oraz o nakryciu głowy - powiedział dr hab. n. med. Adam Janas, Polsko Amerykańskie Kliniki Serca, Grupa American Heart of Poland.

Ponadto należy spożywać do dwóch, trzech litrów płynów sukcesywnie przez całą dobę.

Woda w upał? Tylko  małymi łykami. Słodkie napoje nie nawadniają

- Uczucie pragnienia świadczy o 5 proc. odwodnieniu. Jeśli poziom odwodnienia wzrośnie o kolejne kilka procent może być ono bardzo groźne. Dlatego tak ważne jest regularne picie wody. Należy sięgać po wodę często i pić ją małymi łykami. Wypicie dużej ilości naraz nie pomoże, a wręcz może zaszkodzić. Organizm ludzki nie ma możliwości magazynowania wody - ostrzegają eksperci.

- Słodkie soki, czy też napoje kolorowe nie nawadniają naszego organizmu w odpowiedni sposób. Wysokie stężenie cukru będzie działało odwadniająco, ponieważ woda będzie wyciągana z komórek, aby obniżyć stężenie cukru. Natomiast do szklanki wody mineralnej możemy dodać plasterek cytryny, listek melisy lub mięty, które dodatkowo nas orzeźwią. Woda powinna mieć temperaturę pokojową lub być lekko schłodzona - wyjaśnił doktor.

Podczas wysokich temperatur, organizm uruchamia naturalne mechanizmy obrony przed odwodnieniem. Dlatego zaczyna gromadzić wodę w tkance podskórnej, czego wynikiem są obrzęki. Ciepło powoduje również rozszerzanie się żył, a to spowalnia krążenie.

Negatywnie na krążenie działa brak ruchu. Uwaga na szok termiczny

- Negatywnie na krążenie działa brak ruchu. Krew w naszym organizmie płynie z żył nóg do serca wbrew grawitacji, dlatego taki przepływ wspomagają zastawki żylne. One kierują krew w określoną stronę i zapobiegają cofaniu się. Natomiast działają tylko gdy nogi są w ruchu, gdy się nie ruszamy, zastawki są zamknięte. Wówczas w nogach zaczyna gromadzić się nadmiar wody. Złagodzenie przyniesie odpoczynek z uniesionymi do  góry stopami, by krew mogła z nich odpłynąć – radzi Adam Janas.

Jeżeli decydujemy się na kąpiele zarówno wodne i słoneczne bezwzględnie należy zabezpieczyć skórę kremem z filtrem UV, który chroni m.in. przed rozwojem czerniaka.

- Po opalaniu może od razu nie wchodzimy do wody, może dojść do szoku termicznego, co w konsekwencji prowadzi do omdlenia, a nawet zatrzymania krążenia - poinformował lekarz.
Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

    POLECAMY W PORTALU