KARDIOLOGIA

Terapie, profilaktyka, badania. Najnowsze doniesienia medyczne

  • PARTNER SERWISUpartner serwisu
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu

Gdańsk: praca ekspertów GUMed promowała Światowy Dzień Serca 2013

Autor: KR/RYNEK ZDROWIA

Gdańsk: praca ekspertów GUMed promowała Światowy Dzień Serca 2013
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Praca ekspertów z Katedry Nadciśnienia Tętniczego i Diabetologii GUMed została wybrana przez Kongres Europejskiego Towarzystwa Kardiologicznego i Światową Federację Serca na promocję tegorocznego Światowego Dnia Serca.

Dodano: 30 września 2013, 12:12
Jak podaje Gdański Uniwersytet Medyczny, praca dr. Tomasza Zdrojewskiego i prof. Bogdana Wyrzykowskiego z Katedry Nadciśnienia Tętniczego i Diabetologii GUMed, obok analizy autorów niemieckich, została wybrana przez Kongres Europejskiego Towarzystwa Kardiologicznego (ESC) i Światową Federację Serca (WHF) na promocję tegorocznego Światowego Dnia Serca i przekazana do agencji prasowych w Europie.

W Kongresie Europejskiego Towarzystwa Kardiologicznego w Amsterdamie w br. wzięło udział ponad 30 tys. uczestników. Jak pokazały wyniki badań dr. Normana Mangnera z Lipska otyłe dzieci mogą wykazywać wczesne stadia miażdżycy, a także oporność insulinową, która jest wstępem do rozwoju cukrzycy.

Również wyniki analiz dr. Zdrojewskiego i prof. Wyrzykowskiego prowadzonych we współpracy z naukowcami z Uniwersytetu w Bostonie potwierdzają zależność między nawykami z młodości, a chorobami w starszym wieku.

Badanie autorów z Gdańska i Bostonu objęło grupę 2552 osób w wieku 25-39 lat. Obserwacja ich losów w badaniu Framingham Heart Study przez 30 lat pokazała, że sama otyłość bez innych czynników ryzyka u młodych dorosłych zwiększa ryzyko chorób układu krążenia i cukrzycy o 23 proc. Prawie o tyle samo wzrosło ryzyko u dorosłych o normalnej wadze, ale z obecnymi innymi czynnikami ryzyka, jak nadciśnienie lub podwyższony poziom cholesterolu.

Ryzyko chorób układu krążenia i cukrzycy było najwyższe (45 proc.) u osób otyłych z czynnikami ryzyka, a najniższe (13 proc.) u osób z normalną wagą i bez czynników ryzyka. Dr Zdrojewski, w komentarzu dla ESC i agencji prasowych podkreślał, że zdrowy styl życia w młodości jest bezspornie bardzo ważny dla unikania chorób w przyszłości.

 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

    POLECAMY W PORTALU