×
Subskrybuj newsletter
rynekzdrowia.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole

KARDIOLOGIA

Terapie, profilaktyka, badania. Najnowsze doniesienia medyczne

  • PARTNER SERWISUpartner serwisu
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu

Gdańsk: pionierska metoda implantacji stymulatora serca u dziecka

Autor: JJX/RYNEK ZDROWIA

Gdańsk: pionierska metoda implantacji stymulatora serca u dziecka
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

W Uniwersyteckim Centrum Klinicznym w Gdańsku wykonano pionierską w kraju operację kardiochirurgiczną, polegającą na implantacji elektrod epikardialnych (nasierdziowych) u dziecka bez wykonywania sternotomii - bez otwarcia klatki piersiowej pacjenta pediatrycznego.

Dodano: 13 stycznia 2020, 12:14

Dostęp do serca uzyskano z czterocentymetrowego cięcia spod wyrostka mieczykowatego bez naruszania struktur kostnych. Elektrody umieszczono na ścianie prawego przedsionka i lewej komory serca, co jest optymalnym rozwiązaniem.

Zabieg został wykonany w grudniu 2019 r. Po czterech tygodniach od zabiegu 13-letnia pacjentka czuje się dobrze - poinformowali lekarze.

Dzięki zastosowaniu nowej metody układ żylny dziewczynki nie został naruszony, co praktycznie wyeliminowało możliwość wystąpienia wielu znanych powikłań elektroterapii.

Jak mówi dr hab. Maciej Kempa, kierownik Pracowni Elektrofizjologii i Elektroterapii Serca Kliniki Kardiologii i Elektroterapii Serca Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego, podczas pierwszej ambulatoryjnej kontroli cztery tygodnie po zabiegu potwierdzono nie tylko prawidłowe wygojenie rany operacyjnej i poprawne działanie stymulatora, ale przede wszystkim dobre samopoczucie pacjentki - podano w informacji dla mediów.

Stała stymulacja serca to uznana metoda leczenia bradykardii. Tradycyjnie elektrody układu stymulującego umieszcza się drogą przezżylną w prawym przedsionku i prawej komorze serca. Jak zwracają uwagę eksperci, to może jednak prowadzić do wystąpienia powikłań zakrzepowych w układzie żylnym jak i upośledzenia funkcji zastawki trójdzielnej. Poza tym trwałość elektrod jest ograniczona i po kilku-kilkunastu latach trzeba je usunąć i wymienić, co jest zabiegiem wysokiego ryzyka.

Z powyższych powodów u najmłodszych pacjentów często stosowana jest stymulacja nasierdziowa czyli epikardialna, polegająca na naszyciu elektrod bezpośrednio na ścianę serca. Wiąże się to jednak z koniecznością otwarcia klatki piersiowej metodą torakotomii bocznej lub sternotomii. Rozległość takiego zabiegu poza dolegliwościami bólowymi w okresie gojenia niesie też ryzyko.

Zabieg implantacji elektrod epikardialnych bez wykonywania sternotomii u 13-letniej pacjentki przeprowadził interdyscyplinarny zespół lekarzy Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego: kardiochirurg dr n. med. Grzegorz Łaskawski (Klinika Kardiochirurgii i Chirurgii Naczyniowej) wspierany przez chirurga dziecięcego dr n. med. Macieja Murawskiego (Klinika Chirurgii i Urologii Dzieci i Młodzieży). Za część elektrofizjologiczną odpowiadał dr hab. med. Maciej Kempa (Klinika Kardiologii i Elektroterapii Serca). Kwalifikację do zabiegu oraz opiekę nad chorą prowadziła dr hab. med. Joanna Kwiatkowska (Klinika Kardiologii Dziecięcej i Wad Wrodzonych Serca).

Przeprowadzenie zabiegu było możliwe dzięki trwającej od wielu lat współpracy zarówno kardiologów, kardiologów dziecięcych jak i kardiochirurgów Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego. Zabiegi tego typu dotychczas prowadzono jedynie w grupie dorosłych. Przedstawiony zabieg jest pierwszą w Polsce implantacją stymulatora dwujamowego z dojścia spod wyrostka mieczykowatego w populacji pediatrycznej.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

    POLECAMY W PORTALU