KARDIOLOGIA

Terapie, profilaktyka, badania. Najnowsze doniesienia medyczne

  • PARTNER SERWISUpartner serwisu

GUMed: ta innowacja może ułatwić leczenie pacjentów z migotaniem przedsionków

Autor: GUMED.EDU.PL/RYNEK ZDROWIA

GUMed: ta innowacja może ułatwić leczenie pacjentów z migotaniem przedsionków
Fot. archiwum (zdj. ilustracyjne)

Zespół naukowców z Katedry i Kliniki Kardiochirurgii i Chirurgii Naczyniowej GUMed i Politechniki Gdańskiej opracował pierwszy polski zacisk uszka lewego przedsionka serca.

Dodano: 01 kwietnia 2019, 11:58 Aktualizacja: 01 kwietnia 2019, 13:12

Zacisk do zamykania uszka lewego przedsionka ma też własną nazwę atriclamp - tak jak przedsionek i klemowanie. Autorami projektu, przy współudziale naukowców z Politechniki Gdańskiej, są prof. Jan Rogowski oraz dr Maciej Brzeziński z Katedry i Kliniki Kardiochirurgii i Chirurgii Naczyniowej GUMed. Zacisk posłuży do ograniczenia ryzyka udarów mózgu.

Kiedy pojawiają się zaburzenia rytmu serca, może dochodzić do wykrzepiania krwi. Tworzą się mikroskrzepliny. Część incydentów mózgowych jest wywoływana materiałem zatorowym, który wędruje właśnie z uszka lewego przedsionka - wyjaśnia dr Maciej Brzeziński, cytowany w informacji zamieszczonej na stronie Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego.

Uznaną od lat metodą jest "wyłączenie", uszka lewego przedsionka. np. poprzez umieszczenie w nim pewnego rodzaju "korka", zaszycie, zaszyć czy też wykorzystanie staplerów. Wadą tego rozwiązania jest brak możliwości repozycji. Inną metodą jest zacisk, który można porównać do elastycznej pętli-agrafki. Wymaga on jednak przeprowadzenia uszka przez pętlę, czyli większej manipulacji tą strukturą. W sytuacji, kiedy w uszku znajdują się już jakieś małe skrzepliny, których nie widać w echokardiografii, to przy takim manewrowaniu mogą się one uwolnić.

Zacisk uszka projektu naukowców GUMed przewyższa inne urządzenia tego typu, ponieważ urządzenie w każdej chwili pozwala na repozycję: można je podciągnąć, zdjąć, a nie wymaga przewlekania. Umieszcza się je, jak klamerkę, z boku na podstawę uszka lewego przedsionka serca. 

- Nasz zacisk otrzymujemy metodą wydruku na drukarce 3D ze specjalnego proszku poliamidowego. Już teraz możemy powiedzieć, że nasze urządzenie będzie konkurencyjne cenowo w stosunku do innych tego typu na rynku - zaznacza dr Brzeziński.

Warto dodać, że wyniki badań dotyczące innych urządzeń do zamykania uszka lewego przedsionka, w szczególności wspomnianego korka, są niejednoznaczne. I właśnie te wyniki były przyczynkiem do pomysłu, by stworzyć element, który okaże się bardziej skuteczny.

W marcu 2018 r. Urząd Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych zezwolił na wykonanie badania klinicznego, które właśnie trwa i do którego została wyselekcjonowana grupa 30 pacjentów. Planowane są badania wieloośrodkowe.

Więcej: gumed.edu.pl

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

    POLECAMY W PORTALU