×
Subskrybuj newsletter
rynekzdrowia.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole

KARDIOLOGIA

Terapie, profilaktyka, badania. Najnowsze doniesienia medyczne

  • PARTNER SERWISUpartner serwisu
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu

GCM: pierwszy na Śląsku zabieg implantacji reduktora przepływu do zatoki wieńcowej

Autor: PWX, GCM/RYNEK ZDROWIA

GCM: pierwszy na Śląsku zabieg implantacji reduktora przepływu do zatoki wieńcowej
Pierwszy na Śląsku zabieg wszczepienia reduktora przepływu do zatoki wieńcowej tzw. Reducera. Fot. GCM

W Górnośląskim Centrum Medycznym w Katowicach kardiolodzy przeprowadzili pierwszy na Śląsku zabieg wszczepienia reduktora przepływu do zatoki wieńcowej tzw. Reducera u pacjenta cierpiącego na uporczywe dolegliwości stenokardialne.

Dodano: 17 marca 2021, 22:47 Aktualizacja: 17 marca 2021, 23:12
  • Nowoczesny implant redukuje uporczywe dolegliwości stenokardialne
  • W miejscu gdzie wszczepiony zostaje Reducer powstaje zwężenie, które wpływa na przekrwienie mięśnia sercowego w miejscu niedokrwienia poprawiając jednocześnie jego natlenowanie
  • Zabieg ten jest zabiegiem małoinwazyjnym polegającym na nakłuciu żyły szyjnej i poprowadzeniu przez nią urządzenia do zatoki wieńcowej

Reducer to nowoczesny implant, który kształtem przypomina klepsydrę. Jego rolą jest zwężenie głównego spływu żył odprowadzających krew z serca, czyli z tzw. zatoki wieńcowej.

10 marca zespół medyczny III Oddziału Kardiologii GCM w składzie: prof. dr hab. n. med. Andrzej Ochała, prof. dr hab. n. med. Wojciech Wojakowski i dr Felix Woitek z Kliniki Kardiologii w Dreźnie przeprowadził pierwszy na Śląsku zabieg wszczepienia reduktora przepływu do zatoki wieńcowej tzw. REDUCERA u pacjenta cierpiącego na uporczywe dolegliwości stenokardialne (silny ból w klatce piersiowej) - poinformowała w środę (17 marca) Jolanta Wołkowicz, kierownik Działu Promocji Górnośląskiego Centru Medycznego im.prof. Leszka Gieca Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach.

Pomoc dla pacjentów ze stenokardią

U pacjenta wcześniej przeprowadzone zabiegi implantacji by-passów oraz angioplastyki wieńcowej, a także zastosowanie optymalnej farmakoterapii nie przyniosły pożądanych efektów.

W miejscu gdzie wszczepiony zostaje Reducer powstaje zwężenie, które wpływa na przekrwienie mięśnia sercowego w miejscu niedokrwienia poprawiając jednocześnie jego natlenowanie, a w efekcie zmniejszenie dolegliwości bólowych przy wysiłku.

Zabieg ten jest zabiegiem małoinwazyjnym polegającym na nakłuciu żyły szyjnej i poprowadzeniu przez nią urządzenia do zatoki wieńcowej.

Pacjent podczas zabiegu pacjent jest przytomny.

Zastosowanie tej małoinwazyjnej metody leczenia daje szansę na poprawę jakości życia tych pacjentów, którzy wykorzystali cały wachlarz dostępnych zabiegów operacyjnych i leczenia farmakologicznego, a mimo to cierpią z powodu przewlekłej stenokardii.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

    POLECAMY W PORTALU