×
Subskrybuj newsletter
rynekzdrowia.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole

KARDIOLOGIA

Terapie, profilaktyka, badania. Najnowsze doniesienia medyczne

  • PARTNER SERWISUpartner serwisu
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu

Fundacja Rozwoju Kardiochirurgii świętuje w tym roku 25-lecie

Autor: PAP/RYNEK ZDROWIA

Fundacja Rozwoju Kardiochirurgii świętuje w tym roku 25-lecie
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Założona z inicjatywy prof. Zbigniewa Religi Fundacja Rozwoju Kardiochirurgii w Zabrzu świętuje w tym roku jubileusz 25-lecia. Obok wydarzeń okolicznościowych zaplanowano też naukowe - to zastosowania kliniczne opracowanych w FRK protezy serca i robota.

Dodano: 30 marca 2016, 20:01

- Jesteśmy pierwszym i jedynym niepublicznym i niekomercyjnym ośrodkiem badawczo-wdrożeniowym. Nie byłoby nas, gdyby nie prof. Religa - to on wymyślił fundację jako samoistny byt, działającą samodzielnie, nie przy jakimś szpitalu. Pierwszym naszym celem była zastawka serca, potem sztuczne serce - wspominał podczas środowego (30 marca) spotkania z dziennikarzami w Zabrzu dyrektor fundacji Jan Sarna.

Fundacja wspiera rozwój polskiej kardiochirurgii, wprowadzając do praktyki klinicznej nowoczesne techniki i technologie w zakresie leczenia serca. Główne kierunki jej działania to badania nad protezami serca, nad protezami zastawek serca, badania z dziedziny biocybernetyki i biotechnologii. Opracowane w FRK rozwiązania stały się podstawą do zgłoszenia ok. 30 patentów.

Na początku marca Fundacja przedstawiła wyniki badań doświadczalnych na zwierzętach polskiej pediatrycznej protezy serca Religa Heart Ped. Były one pozytywne. Wykazały dobrą wydajność urządzeń we wspomaganiu serca, brak zmian w obrazie i funkcji krwi oraz narządów. Pierwszych zastosowań pomp u dzieci cierpiących z powodu skrajnej niewydolności serca można się spodziewać w przyszłym roku.

Wcześniej, bo jeszcze w tym roku, planowane jest wszczepienie protezy serca dla dorosłych Religa Heart EXT w Śląskim Centrum Chorób Serca w Zabrzu, kierowanym przez wychowanka prof. Religi - b. ministra zdrowia, prof. Mariana Zembalę. Z kolei syn profesora Religi, dr Grzegorz Religa ma po raz pierwszy zastosować robota Robin Heart w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym im. dr W. Biegańskiego w Łodzi.

- Ci lekarze od lat z nami współpracują, a jednocześnie będzie to piękna klamra, łącząca nas z naszym założycielem - podkreślił Jan Sarna.

Pierwsze akcenty rocznicowe pojawią się już podczas przyszłotygodniowej konferencji naukowej BioMedTech Silesia. Uroczyste posiedzenie Zgromadzenia Fundatorów i Rady Fundacji zaplanowano na 14 czerwca. Z kolei 19 listopada jedno z zabrzańskich gimnazjów otrzyma imię prof. Zbigniewa Religi, tego dnia odbędzie się też doroczny koncert "Serce za serce" - podziękowanie dla darczyńców fundacji.

Fundacja Rozwoju Kardiochirugii powstała 9 grudnia 1991 r. - tego dnia podpisano akt notarialny, powołano radę fundacji i jej zarząd. Po śmierci założyciela i wieloletniego szefa - wybitnego kardiochirurga, pioniera transplantacji serca w Polsce, ministra zdrowia prof. Zbigniewa Religi (1938-2009) - nosi jego imię.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

    POLECAMY W PORTALU