×
Subskrybuj newsletter
rynekzdrowia.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole

KARDIOLOGIA

Terapie, profilaktyka, badania. Najnowsze doniesienia medyczne

  • PARTNER SERWISUpartner serwisu
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu

Fizjoterapeutka nową przewodniczącą Sekcji Rehabilitacji Kardiologicznej i Fizjologii Wysiłku PTK

OPRAC. JKB • Źródło: KIF, RYNEK ZDROWIA

Fizjoterapeutka nową przewodniczącą Sekcji Rehabilitacji Kardiologicznej i Fizjologii Wysiłku PTK
Prof. Edyta Smolis-Bąk i dr Tomasz Dybek. Fot. KIF

W trakcie 26. Sympozjum Sekcji Rehabilitacji Kardiologicznej i Fizjologii Wysiłku Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego wybrano nowe władze Sekcji. Prof. Edyta Smolis-Bąk ogłoszono przewodniczącą – to pierwszy przypadek, gdy wybrano fizjoterapeutkę.

Dodano: 01 czerwca 2023, 14:30
  • Jak wyjaśnia Krajowa Izba Fizjoterapeutów, wybór prof. Edyty Smolis-Bąk to przełomowe wydarzenie, bowiem nigdy w historii Sekcji fizjoterapeuta nie pełnił funkcji przewodniczącego
  • Ekspertka od 28 lat pracuje z pacjentami po zawałach mięśnia sercowego, zabiegach kardiochirurgicznych, z niewydolnością serca i ze schorzeniami krążenia obwodowego w Narodowym Instytucie Kardiologii
  • Prof. Smolis-Bąk prowadzi kursy specjalizacyjne z zakresu rehabilitacji kardiologicznej dla fizjoterapeutów, lekarzy i pielęgniarek

Fizjoterapeutka wybrana na Przewodniczącą Sekcji

KIF informuje, że w trakcie 26. Sympozjum Sekcji Rehabilitacji Kardiologicznej i Fizjologii Wysiłku Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego, które odbyło się w dniach 11-13 maja 2023 roku wybrano nowe władze Sekcji. Przewodniczącą została fizjoterapeutka prof. Edyta Smolis-Bąk.

Okazuje się, że wybór fizjoterapeutki na przewodniczącą wspomnianej to niezwykłe wydarzenie, ponieważ dotychczas w historii Sekcji fizjoterapeuta nie pełnił funkcji przewodniczącego.

- Ta nominacja to dla mnie nie tylko ogromne wyróżnienie. To wyraz uznania i docenienia mojej pracy naukowej oraz doświadczenia w prowadzeniu fizjoterapii u pacjentów ze schorzeniami układu krążenia. Bardzo się cieszę, że wieloletnia współpraca w zespole medycznym, wzajemny szacunek i zrozumienie zaowocowało obdarzeniem mnie zaufaniem i oddaniem głosów na moją kandydaturę. Wybór na przewodniczącą elekt Sekcji jest dla mnie ogromną mobilizacją i zachętą do działania. Chciałabym, aby podczas mojej kadencji Sekcja angażowała się w propagowanie rehabilitacji kardiologicznej poprzez opracowywanie zaleceń, rekomendacji (dotyczących m.in. nowych form fizjoterapii), a także w prowadzenie warsztatów i szkoleń pomagających w rozwoju zawodowym fizjoterapeutom, psychologom i lekarzom – powiedziała prof. Edyta Smolis-Bąk, cytowana przez KIF.

26 maja przewodnicząca pojawiła się na spotkaniu z dr. Tomaszem Dybkiem, prezesem KRF w biurze Krajowej Izby Fizjoterapeutów. Ekspertka otrzymała wówczas list gratulacyjny.

Nota biograficzna o Przewodniczącej

Jak czytamy, prof. Edyta Smolis-Bąk jest absolwentką Akademii Wychowania Fizycznego w Warszawie. Jest doktorem habilitowanym nauk kultury fizycznej w dziedzinie rehabilitacji ruchowej i specjalistą II stopnia rehabilitacji ruchowej. Ukończyła także Studia Podyplomowe na wydziale Planowania i Zarządzania w Ochronie Zdrowia oraz Studium Przygotowania Pedagogicznego.

Już od 28 lat pracuje z pacjentami po zawałach mięśnia sercowego, zabiegach kardiochirurgicznych, z niewydolnością serca i ze schorzeniami krążenia obwodowego w Narodowym Instytucie Kardiologii. Z kolei od 20 lat wykłada na kilku wyższych uczelniach, a obecnie jest profesorem Akademii Wychowania Fizycznego w Warszawie.

Prowadzi kursy specjalizacyjne z zakresu rehabilitacji kardiologicznej dla fizjoterapeutów, lekarzy i pielęgniarek. Jest także autorką i współautorką: 67 publikacji z zakresu rehabilitacji kardiologicznej oraz rozdziałów w kilku książkach, 217 doniesień na konferencjach krajowych i międzynarodowych, 20 publikacji popularnonaukowych dla pacjentów ze schorzeniami układu krążenia, 3 skryptów dla studentów.

Oprócz tego, prof. Smolis-Bąk jest członkinią Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego i Europejskiego Towarzystwa Kardiologicznego.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

    POLECAMY W PORTALU