Ekspresowa zmiana w sieci kardiologicznej. Dziś przepisy wchodzą w życie

28 lutego wchodzą w życie znowelizowane przepisy o Krajowej Sieci Kardiologicznej. Rozporządzenie wydłuża czas na działania organizacyjne do 31 marca.
Ekspresowa zmiana ws. sieci kardiologicznej. Dziś przepisy wchodzą w życie
27 lutego opublikowano w Dzienniku Ustaw znowelizowane rozporządzenie w sprawie programu pilotażowego opieki nad świadczeniobiorcą w ramach sieci kardiologicznej. Przepisy wchodzą w życie 28 lutego.
Wprowadzają jedną, kluczową zmianę: wydłużenie czasu trwania etapu organizacji programu pilotażowego do dnia 31 marca 2023 r. (poprzedni termin upływał 1 marca).
Decyzja ma umożliwić zawarcie umów przez wszystkich chętnych do realizacji pilotażu.
- Dzięki przedłużeniu czasu trwania etapu organizacji będzie możliwe zawarcie umów z większą liczbą podmiotów wykonujących działalność leczniczą, co wpłynie korzystnie na pacjentów z regionów województw dolnośląskiego, łódzkiego, małopolskiego, pomorskiego, śląskiego i wielkopolskiego, którzy ze względu na większą liczbę realizatorów programu pilotażowego będą mieli zwiększoną dostępność do świadczeń realizowanych w ramach tego programu - argumentuje resort zdrowia.
MZ tłumaczy jednocześnie, że szybki termin wejścia w życie przepisów jest podyktowany potrzebą pilnego wprowadzenia projektowanych rozwiązań.
Krajowa Sieć Kardiologiczna, czyli nowy model leczenia chorób serca
Celem Krajowej Sieci Kardiologicznej jest szybsza diagnostyka i bardziej efektywne leczenie pacjentów z chorobami serca. - Pacjenci maksymalnie w ciągu 30 dni trafiają do specjalisty, aby rozpocząć leczenie najlepszymi metodami w ośrodku specjalistycznym - informuje Ministerstwo Zdrowia.
Wcześniej pilotaż KSK był realizowany w województwie mazowieckim (do programu zakwalifikowało się ponad 2,6 tys. osób), natomiast od 2023 roku do sieci wchodzi sześć nowych województw: dolnośląskie, łódzkie, małopolskie, pomorskie, śląskie i wielkopolskie.
- Choroby układu krążenia są pierwszą przyczyną zgonów Polaków. Aby temu zapobiec, konieczne jest szybka diagnoza i rozpoczęcie leczenia. Dlatego rozszerzamy program Krajowej Sieci Kardiologicznej. W sześciu nowych województwach obejmie on ponad 124,7 tys. osób, zaś liczba pacjentów z województwa mazowieckiego zwiększy się do blisko 35 tys. Naszym celem jest zagwarantowanie obywatelom jak najszerszego dostępu do specjalistów i przyspieszenie wdrożenia specjalistycznych terapii - wyjaśniał w listopadzie, gdy rozszerzono KSK, minister zdrowia Adam Niedzielski.
Aby objąć opieką kardiologiczną większą liczbę pacjentów, na kwalifikację do programu pilotażowego mogą kierować nie tylko lekarze Podstawowej Opieki Zdrowotnej (POZ), ale również poradnie kardiologiczne, oddziały o profilu kardiologicznym i oddziały o profilu chorób wewnętrznych.
- Program skierowany jest do pacjentów z nadciśnieniem tętniczym opornym i wtórnym, niewydolnością serca, zaburzeniami rytmu i przewodzenia, wadami zastawkowymi serca. Dobrze byłoby, gdyby pacjenci pytali swoich lekarzy o możliwość skierowania do programu. Dzięki temu do programu zdecyduje się przystąpić większa liczba poradni a to jest niezwykle ważne – podkreślał prof. Tomasz Hryniewiecki krajowy konsultant w dziedzinie kardiologii oraz pełnomocnik Ministra Zdrowia ds. Narodowego Programu Chorób Układu Krążenia.
Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
DO POBRANIA
Rozporządzenie o Krajowej Sieci Kardiologicznej.pdf
Prezentacja PDF • 0,33 MB
ZOBACZ KOMENTARZE (1)
POLECAMY W PORTALU
-
Nowa grupa zyskała prawo do darmowego sanatorium. Turnus trwa 21 dni
-
Do 31 marca trzeba złożyć ważny dokument w ZUS
-
Ważny lek na otyłość wchodzi do sprzedaży. To ma być przełom w leczeniu
-
ZUS wypłaci należne pieniądze. Koniecznie trzeba złożyć wniosek
-
Nawet 3176 zł miesięcznie. Nowe świadczenie z budżetu państwa. Wiadomo dla kogo i ile
-
Koniec recept i zwolnień lekarskich przez internet. W 2023 roku zmiany przepisów