KARDIOLOGIA

Terapie, profilaktyka, badania. Najnowsze doniesienia medyczne

  • PARTNER SERWISUpartner serwisu

Ekspert: wstępne wyniki programu KOS-zawał są bardzo zachęcające

Autor: PRZEMYSŁAW MITKOWSKI

Ekspert: wstępne wyniki programu KOS-zawał są bardzo zachęcające
Prof. nadzw. Przemysław Mitkowski; FOT. Materiały prasowe

- Publikowane w ostatnim czasie wstępne wyniki leczenia chorych po zawale serca w ramach programu KOS-zawał są niezwykle zachęcające - pisze prof. nadzw. Przemysław Mitkowski z I Katedry i Kliniki Kardiologii Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu, członek Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego.

Dodano: 21 lutego 2019, 18:57 Aktualizacja: 21 lutego 2019, 18:57

Na przykład w ośrodku w Zamościu, który wprowadził program KOS-zawał, zaobserwowano mniejszą o 88% śmiertelność w grupie objętej programem w porównaniu do leczonych poza nim. W Szpitalu Uniwersyteckim w Opolu aż ponad 90% chorych uznało opiekę w ramach KOS-zawał za lepszą lub zdecydowanie lepszą w porównaniu do tej, jaką otrzymali przy poprzednim zawale serca. Wyniki cieszą tym bardziej, że eksperci Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego wnieśli olbrzymi wkład w powstanie Programu.

31 stycznia 2019 roku prezes Narodowego Funduszu Zdrowia wydał zarządzenie Nr 10/2019/DSOZ, modyfikujące warunki realizacji kompleksowej opieki po zawale serca, które w oparciu o doświadczenia zebrane w trakcie dotychczasowej realizacji Programu zmieniają go w kierunku, który z pewnością podniesie jego efektywność.

Po pierwsze: wyrównana została wycena świadczeń z grup JGP (jednorodnych grup pacjentów), opisujących leczenie inwazyjne zawału serca dla świadczeniodawców będących instytutami i podmiotów prowadzonych przez uczelnie medyczne do wartości uwzględniających współczynnik 1,1, czyli do wartości, według których rozliczane są te świadczenia u chorych spoza programu.

Po drugie: umożliwiono uzyskanie współczynnika 1,1 również dla podmiotów posiadających w swojej strukturze oddział dziennej rehabilitacji kardiologicznej - dotąd było to możliwe tylko dla turnusów rozpoczynających się w ciągu 14 dni od opuszczenia szpitala.

Po trzecie: w ramach programu KOS-zawał wprowadzono możliwość realizacji wszystkich procedur z zakresu elektroterapii (poza dotychczasowymi: leczenie przy użyciu kardiowerterów-defibrylatorów i kardiowerterów-defibrylatorów z funkcją stymulacji resynchronizującej, także stymulatorów serca jedno- i dwujamowych oraz resynchronizujących). Pozwala to na realizację tych świadczeń w ramach programu (a zatem ich finansowanie poza ryczałtem).

Warto, by do refundacji tych ostatnich procedur dla instytutów i podmiotów prowadzonych przez uczelnie medyczne także wprowadzono współczynnik 1,1. Jego brak może potencjalnie zniechęcać te podmioty do rozliczania procedur elektroterapii w ramach programu KOS-zawał. Jako środowisko kardiologiczne mamy nadzieję, że stosowana korekta w tym zakresie znajdzie swoje odbicie w kolejnej modyfikacji programu.

Propozycja włączania chorych do programu KOS-zawał powinna też docelowo dotyczyć wszystkich pacjentów leczonych inwazyjnie z powodu zawału serca -nie tylko leczonych w podmiotach należących do „sieci szpitali”. Wprowadzone zmiany idą w kierunku oczekiwań pacjentów i środowiska kardiologicznego. Cieszą opublikowane dotąd wyniki. Wszystko to powinno zachęcać do włączania do programu większej liczby chorych po zawale serca.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

    POLECAMY W PORTALU