KARDIOLOGIA

Terapie, profilaktyka, badania. Najnowsze doniesienia medyczne

  • PARTNER SERWISUpartner serwisu

Ekspert: potrzebna opieka koordynowana w niewydolności serca

Autor: RZECZPOSPOLITA/RYNEK ZDROWIA

Ekspert: potrzebna opieka koordynowana w niewydolności serca
Na zdj. Prof. Piotr Ponikowski, prezes Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego. Fot. PTWP

W Polsce na niewydolność mięśnia sercowego cierpi ok. miliona osób. Bez programu koordynowanej opieki w niewydolności serca (KONS) nie mają szans na odpowiednią opiekę medyczną.

Dodano: 16 kwietnia 2019, 11:04 Aktualizacja: 16 kwietnia 2019, 11:34

Prof. Piotr Ponikowski, prezes Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego, w rozmowie z Rzeczpospolitą wyjaśnia, że objawy niewydolności serca są niespecyficzne. Chory czuje się zmęczony, ma duszności, nie toleruje wysiłku. Wieczorem puchną mu nogi. Wielu pacjentów lekceważy te objawy, tymczasem niewydolność serca to wyjątkowo groźna choroba. Śmiertelność w tej grupie sięga od kilkunastu do 20 proc. rocznie, a pięcioletnie przeżycie wynosi zaledwie 50 proc., jak w wielu nowotworach złośliwych.

Ekspert podkreśla też, że leczenie zaawansowanej choroby generuje duże koszty. Szacuje się, że sięgają one prawie 900 mln zł, a razem z kosztami pośrednimi znacznie ponad 5 mld zł.

Kardiolodzy postulują wprowadzenie programu koordynowanej opieki nad chorym z niewydolnością serca, który zakłada rozpoznawanie i leczenie zarówno nowych pacjentów, jak i takich, którzy z diagnozą żyją już jakiś czas. Będą oni mogli zostać włączeni do programu na różnym etapie i przez różnych lekarzy - podstawowej opieki zdrowotnej, specjalistów w przychodni czy w szpitalu.

Lekarz POZ będzie mógł w każdej chwili skonsultować wątpliwości obejmujące zarówno rozpoznanie, jak i leczenie z kardiologiem w jednym z sześciu ośrodków koordynujących, pokazując np. wyniki badań czy dawkowanie leków. Pilotaż KONS ma objąć 5-6 tys. pacjentów leczonych w sześciu ośrodkach i być największym pilotażem w kraju.

Więcej: www.rp.pl

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

    POLECAMY W PORTALU