KARDIOLOGIA

Terapie, profilaktyka, badania. Najnowsze doniesienia medyczne

  • PARTNER SERWISUpartner serwisu

Eksperci: od czerwca paszporty dla osób z niewydolnością serca

Autor: PAP/RYNEK ZDROWIA

Eksperci: od czerwca paszporty dla osób z niewydolnością serca

Wypisywani ze szpitala pacjenci z niewydolnością serca będą od czerwca otrzymywali paszporty, które mają poprawić nad nimi opiekę poszpitalną - poinformowano w środę (21 maja) na konferencji prasowej w Warszawie.

Dodano: 21 maja 2014, 17:46 Aktualizacja: 21 maja 2014, 19:14
Konsultant krajowy w dziedzinie kardiologii prof. Grzegorz Opolski powiedział, że w ostatnich latach spada liczba zgonów powodowanych zawałami serca, wzrasta natomiast śmiertelność chorych z niewydolnością serca. Z powodu tej choroby, co roku trafia do szpitala 200 tys. osób, o 60 tys. więcej niż w przypadku tzw. ostrych zespołów wieńcowych.

Przebywającym w szpitalu chorym z niewydolnością serca na ogół udaje się skutecznie pomóc. Z przestawionych na konferencji danych wynika, że liczba zgonów z powodu niewydolności serca podczas hospitalizacji nie przekracza 12 proc. Kłopoty zaczynają się po opuszczeniu szpitala. Co czwarty pacjent z tym schorzeniem wraca do szpitala najpóźniej w okresie 6 miesięcy, niektórzy już nawet po miesiącu, a prawie co trzeci umiera w ciągu roku.

Specjaliści uważają, że głównym powodem tego jest niedostateczna opieka poszpitalna, która jest problemem w całej Unii Europejskiej. Przewodnicząca sekcji niewydolności serca Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego, prof. Jadwiga Nessler przedstawiła dane, z których wynika, że jedynie 28 proc. chorych z niewydolnością serca po opuszczeniu szpitala może liczyć na wizytę u kardiologa.

U wielu chorych nie jest odpowiednio wykorzystywana farmakoterapia. Prof. Stępińska podkreśliła, że często wymagają oni zwiększenia dawki leków, czego nie można od razu zrobić podczas pobytu chorego w szpitalu. W razie pogorszenia stanu chorego trzeba zastosować elektroterapię - wszczepić stymulator serca lub kardiowerter-defibrylator.

W lepszym monitorowaniu choroby mają pomóc paszporty pacjentów z niewydolnością serca, które od czerwca będą wręczane pierwszym chorym opuszczającym szpital. Będą przydatne zarówno pacjentom, jak i lekarzom.

W paszportach będą zapisywane podstawowe informacje dotyczące stanu choroby danego pacjenta. Jak przebiega jego leczenie, jakie są zalecania, jakie powinien stosować leki i w jakich dawkach, zapisywane będą również wyniki badań kontrolnych. Paszport będą wypełniać zarówno kardiolodzy i lekarze rodzinni, jak i pacjenci, którzy poza stosowaniem się do zaleceń będą namawiali do zmiany stylu życia: do pozbycia się nałogu palenia tytoniu lub zmniejszenia masy ciała.
Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

    POLECAMY W PORTALU