Eksperci: koszty pośrednie niewydolności serca w Polsce wynoszą rocznie ok. 4 mld zł

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 08 czerwca 2018 10:55

Demograficzne i ekonomiczne aspekty niewydolności serca są jedną z poważniejszych barier rozwoju gospodarczego Polski - oceniono w raporcie Warsaw Enterprise Institute. Wskazano, że całkowite koszty pośrednie niewydolności serca w Polsce to ok. 4 mld zł rocznie.

FOT. Arch. RZ; zdjęcie ilustracyjne

W czwartek Warsaw Enterprise Institute zaprezentował raport "Priorytety zdrowotne w kontekście demograficznego i gospodarczego rozwoju Polski. Wnioski i rekomendacje na przykładzie niewydolności serca".

Autorzy raportu przypomnieli, że Polacy nadal żyją krócej w porównaniu ze średnią długością życia w krajach Unii Europejskiej. Zwrócili uwagę, że liczba zgonów wrosła w 2017 r. do 403 tys. osób - to o ponad 15 tys. więcej niż w 2016 r. Choroby krążenia odpowiadały za ok. 180 tys. zgonów (45 proc.), z tego ok. 60 tys. osób zmarło z powodu niewydolności serca.

"Niewydolność serca dotyczy ok. 600-700 tys. osób. W ciągu dekady liczba nowych zachorowań ma wzrosnąć do 250 tys. rocznie. Mimo że choroba dotyczy osób starszych, to obserwuje się rosnące obciążenie niewydolnością serca także w grupach wiekowych, które są aktywne zawodowo" - wskazano w raporcie.

Warsaw Enterprise Institute wskazuje, że całkowite koszty pośrednie niewydolności serca w Polsce są szacowane na ok. 4 mld zł rocznie, z czego 60 proc. to koszty przedwczesnych zgonów.

Zdaniem autorów raportu, należy jak najszybciej podjąć działania zmierzające do poprawy sytuacji osób ze stwierdzoną niewydolnością serca, jak również pogłębiać świadomość zdrowotną i umiejętność rozpoznawania choroby. WEI zwraca uwagę, że w programach leczenia i analizach kosztów opieki zdrowotnej należy uwzględnić również koszty demograficzne i ekonomiczne problemu niewydolności serca.

"WEI rekomenduje podjęcie działań interwencyjnych poprzez refundację efektywnych kosztowo technologii medycznych w leczeniu niewydolności serca, jako jednego z fundamentów skutecznej opieki zdrowotnej, prowadzącej do redukcji zgonów i wzrostu jakości życia chorych. Kluczowe jest także wdrożenie modelu koordynowanej i kompleksowej opieki nad pacjentem z niewydolnością serca (KONS), który może poprawić jakość udzielanych świadczeń i pozytywnie wpłynąć na wskaźniki zdrowotne i ekonomiczne" - wskazują autorzy raportu.

Olga Zakolska (PAP)

 

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum