KARDIOLOGIA

Terapie, profilaktyka, badania. Najnowsze doniesienia medyczne

  • PARTNER SERWISUpartner serwisu

Eksperci: implanty piersi zafałszowują wynik badania EKG

Autor: PAP/RYNEK ZDROWIA

Eksperci: implanty piersi zafałszowują wynik badania EKG
Fot. Flickr/Helge V. Keitel (CC BY 2.0); zdjęcie ilustracyjne

Kobiety z wszczepionymi implantami piersi powinny to zgłosić lekarzowi, który ma odczytać wynik badania EKG. Implanty te mogą bowiem zakłócać zapis elektrokardiograficzny - ostrzegł dr Sok-Sithikun Bun z Monako podczas konferencji kardiologów w Wiedniu.

Dodano: 21 czerwca 2017, 12:43 Aktualizacja: 21 czerwca 2017, 12:56

"BBC News" informuje, że wskazują na to testy, jakie przeprowadzono u 48 kobiet trzydziesto- i czterdziestoletnich, spośród których 28 miało wszczepione implanty piersi. U ponad jednej trzeciej pacjentek z implantami stwierdzono zakłócony zapis EKG, utrudniający ocenę pracy serca. Lekarz na podstawie takiego badania może podejrzewać chorobę wieńcową serca.

Dr Bun uważa, że zafałszowany zapis aktywności serca może być związany z implantami. Nie ma pewności, w jaki sposób zakłócają one badanie EKG i czy ma na to wpływ rozmiar implantów.

Są dwie hipotezy. Według jednej, implanty są bezpośrednią barierą dla sygnałów elektrycznych mięśnia sercowego. Druga hipoteza jest taka, że elektrody do EKG wystarczy umieścić w nieco innym miejscu na klatce piersiowej pacjentki, żeby odbiór sygnałów był prawidłowy. Prowadzone są badania mające rozstrzygnąć, która z hipotez jest prawidłowa.

Dr Bun zaleca, żeby kobiety, które decydują się na wszczepienie implantów wykonały wcześniej EKG, ponieważ może ono pomóc w prawidłowym odczycie jego zapisu w późniejszym okresie. Kobiety, które już mają implant, powinny zaś wyszukać stare EKG - jeszcze sprzed zabiegu, jeśli badanie to dawniej wykonały.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

    POLECAMY W PORTALU