Eksperci: Polska oferuje dzieciom z wadami serca więcej niż inne kraje

Autor: PAP, Zbigniew Wojtasiński/Rynek Zdrowia • • 10 lutego 2016 16:46

- Decydujące znacznie ma wczesne wykrycie wady serca jeszcze w okresie życia płodowego, co możliwe jest m.in. dzięki rutynowym badaniom przy użyciu USG. Wykonujący je lekarz nie musi od razu postawić rozpoznania, często na tym etapie nie jest ono w ogóle możliwie. Trzeba tylko skierować pacjentkę do ośrodka referencyjnego, gdzie będzie można postawić rozpoznanie - podkreśliła prof. Szymkiewicz-Dangel.

Wczesne wykrycie wady serca jest bardzo ważne, ponieważ może zadecydować o życiu dziecka. Niektóre wymagają przeprowadzenia operacji w pierwszych dniach, a czasami nawet w pierwszych godzinach po narodzinach. - W innych przypadkach późne wykrycie wady sprawia, że leczenie jest znacznie trudniejsze i bardziej kosztowne - podkreśliła kierownik kliniki kardiologii Centrum Zdrowia Dziecka, prof. Grażyna Brzezińska-Rajszys.

Prezes Fundacji Serce Dziecka, psycholog Katarzyna Parafianowicz zapewniała, że dziecko z wadą serca może i powinno żyć tak samo jak inne dzieci. Przyznała jednak, że w przyszłości - nawet wtedy, gdy operacja zakończyła się sukcesem - mogą pojawić się komplikacje. Czasami konieczne jest kolejny, a nawet trzeci zabieg, i niemal zawsze niezbędne jest długotrwałe leczenie.

- Dzieci z wadami wrodzonymi serca wymagają stałej opieki medycznej również po osiągnięciu dorosłości - podkreślił prezes Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego, prof. Piotr Hoffman. Z jego oceny wynika, że w naszym kraju jest już ponad 100 tys. osób z wadami wrodzonymi serca.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum