KARDIOLOGIA

Terapie, profilaktyka, badania. Najnowsze doniesienia medyczne

  • PARTNER SERWISUpartner serwisu

ESC: ten lek zmniejsza ryzyko uszkodzenia serca związane z terapią raka piersi

Autor: PAP/RYNEK ZDROWIA

ESC: ten lek zmniejsza ryzyko uszkodzenia serca związane z terapią raka piersi
Chodzi o lek z grupy beta-blokerów Fot. Archiwum (zdjęcie ilustracyjne)

Kobiety leczone na raka piersi trastuzumabem są mniej narażone na uszkodzenie serca, gdy przyjmują lek nasercowy nowej generacji - informuje Europejskie Towarzystwo Kardiologiczne (ESC) na swojej stronie internetowej.

Dodano: 11 grudnia 2018, 09:02 Aktualizacja: 11 grudnia 2018, 09:35

"Uszkodzenie mięśnia sercowego jest głównym działaniem niepożądanym leku na raka piersi o nazwie trastuzumab i może zmuszać pacjentki do przerwania terapii. Nasze badanie wskazuje, że kobiety stosujące razem z trastuzumabem lek karwedilol z grupy beta-blokerów, mają mniejsze uszkodzenie serca niż pacjentki stosujące sam trastuzumab" - skomentowała główna autorka pracy dr Maryam Moshkani Farahani z Baqiyatallah University of Medical Sciences w Tehranie (Iran).

Badaniem objęto 71 pacjentek z tzw. HER2-dodatnim rakiem piersi bez przerzutów. Jest to bardzo agresywna postać raka piersi. Charakteryzuje się tym, że na komórkach nowotworowych obecne są w dużej liczbie receptory HER2. W leczeniu HER2-dodatniego raka piersi standardowo stosuje się trastuzumab. Jest to bardzo skuteczny lek, jednak znacznie zwiększa ryzyko uszkodzenia mięśnia sercowego, a dokładnie lewej komory serca, co prowadzi do niewydolności serca.

Uczestniczki badania losowo przydzielono do grupy stosującej bądź sam trastuzumab, bądź trastuzumab i lek na serce o nazwie karwedilol. Zalicza się go do najnowszej klasy leków określanych jako beta-blokery. Jest stosowany m.in. w leczeniu pacjentów, u których w wyniku zawału serca zaburzona została czynność lewej komory serca, u osób z niewydolnością serca i u osób z nadciśnieniem tętniczym.

Na początku badania i po upływie trzech miesięcy u kobiet z obu grup sprawdzano funkcję skurczową i rozkurczową lewej komory serca. Wykorzystano do tego tzw. technikę śledzenia markerów akustycznych 2D (z ang. two-dimensional speckle tracking echocardiography). Czynność skurczową oceniano na podstawie tempa odkształcenia oraz globalnego odkształcenia podłużnego, a czynność rozkurczową tylko na podstawie tempa odkształcenia.

Okazało się, że po trzech miesiącach funkcja skurczowa i funkcja rozkurczowa lewej komory serca były lepiej zachowane u pacjentek, które stosowały dodatkowo karwedilol, w porównaniu z chorymi, które nie stosowały tego leku.

"Nasze wyniki wskazują, że stosowanie karwedilolu może być skutecznym sposobem na to, by zapobiegać uszkodzeniu serca pod wpływem trastuzumabu. Obecnie doradzamy naszym pacjentkom z HER2-dodatnim rakiem piersi bez przerzutów, by profilaktycznie stosowały karwedilol. Potrzebne jest jednak szersze badanie, zanim można będzie wydać na ten temat wiążące zalecenia" - powiedziała dr Moshkani Farahani.

Badaczka zaznaczyła, że karwedilol może mieć działania niepożądane, takie jak zawroty głowy, senność, omdlenia, zmiany nastroju, zadyszka czy biegunki. Dlatego pacjentki, które zaobserwują u siebie te i inne objawy, powinny skonsultować się z lekarzem. 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

    POLECAMY W PORTALU