Dziecko czekało na przeszczep serca. Lekarze zastosowali kamizelkę defibrylującą
10-latka z kardiomiopatią w oczekiwaniu na przeszczep serca otrzymała w Klinice Kardiologii Wieku Dziecięcego i Pediatrii Ogólnej WUM kamizelkę defibrylującą WCD. Sprzęt pozwoli zminimalizować ryzyko nagłego zgonu do czasu zabiegu.

- Specjaliści z Kliniki Kardiologii Wieku Dziecięcego i Pediatrii Ogólnej Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego wyposażyli 10-letnią dziewczynkę w kamizelkę defibrylującą WCD
- Kamizelka defibrylująca WCD pozwoli zminimalizować ryzyko nagłego zgonu sercowego do czasu zabiegu
- 10-letnia pacjentka cierpi na kardiomiopatię rozstrzeniową, niewydolność serca i złożoną arytmię komorową i kwalifikuje się do przeszczepu serca w trybie pilnym
Najmłodszy pacjent z kamizelką WDC
10-letnia pacjentka Kliniki Kardiologii Wieku Dziecięcego i Pediatrii Ogólnej Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego zmagająca się z kardiomiopatią rozstrzeniową, niewydolnością serca i złożoną arytmią komorową otrzymała kamizelkę defibrylującą WCD (ang. wearable cardioverter-defibrillator).
Dziewczynka jest zakwalifikowana do przeszczepu w trybie pilnym. Jak podaje WUM w swoim komunikacie na stronie internetowej, do czasu transplantacji kamizelka będzie minimalizowała ryzyko nagłego zgonu sercowego.
– Dziewczynka znajdująca się pod naszą opieką jest najmłodszym dotychczas pacjentem w Polsce, u którego zastosowano kamizelkę WDC. Jest też pierwszym pacjentem (zarówno wśród dorosłych jak i dzieci), u którego kamizelka została zastosowana jako pomost do przeszczepu serca (bridge to transplant). Tę nowatorską metodę prewencji nagłego zgonu sercowego wdrożyli w naszej klinice dr Piotr Wieniawski i dr Katarzyna Łuczak-Woźniak. Korzystali z doświadczenia prof. Marcina Garbowskiego, kierownika I Katedry i Kliniki Kardiologii WUM, który stosował kamizelkę WDC u dorosłych pacjentów – mówi cytowana w komunikacie WUM prof. Bożena Werner, kierownik Kliniki Kardiologii Wieku Dziecięcego i Pediatrii Ogólnej WUM.
Kamizelka defibrylująca WDC - co to takiego i jak działa?
Kamizelka pozwala zminimalizować wysokie ryzyko nagłego zgonu sercowego u pacjentów z zaburzeniami rytmu serca potencjalnie groźnymi dla życia. Dzięki zastosowaniu kamizelki pacjent może uniknąć inwazyjnego wszczepienia układu defibrylującego przezżylnego lub przezskórnego. Układ ten ratuje życie, ale niesie ryzyko powikłań zabiegu i znieczulenia.
Kamizelka WCD jest zalecana jako terapia czasowa, gdy wszczepienie kardiowertera-defibrylatora nie ma jednoznacznego uzasadnienia. Łączy elementy monitora EKG, całkowicie automatycznego defibrylatora zewnętrznego oraz internetowego systemu do zdalnego monitorowania pacjenta. W przypadku WCD kardiowerter-defibrylator to właśnie elastyczna kamizelka z zewnętrznym układem diagnostyczno-terapeutycznym, którego zadaniem jest wykrycie szybkich zagrażających życiu arytmii komorowych i automatyczna defibrylacja w razie potrzeby.
ZOBACZ KOMENTARZE (0)