• PARTNER SERWISUpartner serwisu

Dziecko czekało na przeszczep serca. Lekarze zastosowali kamizelkę defibrylującą

Autor: oprac. KM • Źródło: WUM/Rynek Zdrowia02 sierpnia 2022 15:00

10-latka z kardiomiopatią w oczekiwaniu na przeszczep serca otrzymała w Klinice Kardiologii Wieku Dziecięcego i Pediatrii Ogólnej WUM kamizelkę defibrylującą WCD. Sprzęt pozwoli zminimalizować ryzyko nagłego zgonu do czasu zabiegu.

Dziecko czekało na przeszczep serca. Lekarze zastosowali kamizelkę defibrylującą
Dziewczynka jest zakwalifikowana do przeszczepu w trybie pilnym. Do tego czasu będzie nosić kamizelkę defibrylującą. Fot. WUM
  • Specjaliści z Kliniki Kardiologii Wieku Dziecięcego i Pediatrii Ogólnej Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego wyposażyli 10-letnią dziewczynkę w kamizelkę defibrylującą WCD
  • Kamizelka defibrylująca WCD pozwoli zminimalizować ryzyko nagłego zgonu sercowego do czasu zabiegu
  • 10-letnia pacjentka cierpi na kardiomiopatię rozstrzeniową, niewydolność serca i złożoną arytmię komorową i kwalifikuje się do przeszczepu serca w trybie pilnym

Najmłodszy pacjent z kamizelką WDC

10-letnia pacjentka Kliniki Kardiologii Wieku Dziecięcego i Pediatrii Ogólnej Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego zmagająca się z kardiomiopatią rozstrzeniową, niewydolnością serca i złożoną arytmią komorową otrzymała kamizelkę defibrylującą WCD (ang. wearable cardioverter-defibrillator).

Dziewczynka jest zakwalifikowana do przeszczepu w trybie pilnym. Jak podaje WUM w swoim komunikacie na stronie internetowej, do czasu transplantacji kamizelka będzie minimalizowała ryzyko nagłego zgonu sercowego.

– Dziewczynka znajdująca się pod naszą opieką jest najmłodszym dotychczas pacjentem w Polsce, u którego zastosowano kamizelkę WDC. Jest też pierwszym pacjentem (zarówno wśród dorosłych jak i dzieci), u którego kamizelka została zastosowana jako pomost do przeszczepu serca (bridge to transplant). Tę nowatorską metodę prewencji nagłego zgonu sercowego wdrożyli w naszej klinice dr Piotr Wieniawski i dr Katarzyna Łuczak-Woźniak. Korzystali z doświadczenia prof. Marcina Garbowskiego, kierownika I Katedry i Kliniki Kardiologii WUM, który stosował kamizelkę WDC u dorosłych pacjentów – mówi cytowana w komunikacie WUM prof. Bożena Werner, kierownik Kliniki Kardiologii Wieku Dziecięcego i Pediatrii Ogólnej WUM.

Kamizelka defibrylująca WDC - co to takiego i jak działa?

Kamizelka pozwala zminimalizować wysokie ryzyko nagłego zgonu sercowego u pacjentów z zaburzeniami rytmu serca potencjalnie groźnymi dla życia. Dzięki zastosowaniu kamizelki pacjent może uniknąć inwazyjnego wszczepienia układu defibrylującego przezżylnego lub przezskórnego. Układ ten ratuje życie, ale niesie ryzyko powikłań zabiegu i znieczulenia.

Kamizelka WCD jest zalecana jako terapia czasowa, gdy wszczepienie kardiowertera-defibrylatora nie ma jednoznacznego uzasadnienia. Łączy elementy monitora EKG, całkowicie automatycznego defibrylatora zewnętrznego oraz internetowego systemu do zdalnego monitorowania pacjenta. W przypadku WCD kardiowerter-defibrylator to właśnie elastyczna kamizelka z zewnętrznym układem diagnostyczno-terapeutycznym, którego zadaniem jest wykrycie szybkich zagrażających życiu arytmii komorowych i automatyczna defibrylacja w razie potrzeby.

 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum