KARDIOLOGIA

Terapie, profilaktyka, badania. Najnowsze doniesienia medyczne

  • PARTNER SERWISUpartner serwisu

Duda w Zabrzu: wyprowadziliście kardiologię na zachodnioeuropejski poziom

Autor: PAP/RYNEK ZDROWIA

Duda w Zabrzu: wyprowadziliście kardiologię na zachodnioeuropejski poziom
Prezydent Andrzej Duda; FOT. Materiały prasowe

Jestem państwu ogromnie wdzięczny za to, że wyprowadziliście polską kardiologię na absolutnie zachodnioeuropejski poziom - mówił prezydent Andrzej Duda w Zabrzu w dniu jubileuszu 30-lecia inwazyjnego modelu leczenia zawału serca.

Dodano: 07 czerwca 2017, 17:37 Aktualizacja: 07 czerwca 2017, 17:37

Prezydent spotkał się z kardiologami w Śląskim Centrum Chorób Serca w Zabrzu, które świętuje jubileusz 30-lecia inwazyjnego leczenia zawału serca.

- Jestem tutaj, jako prezydent Rzeczypospolitej, żeby powiedzieć państwu dziękuję - podkreślił Andrzej Duda. - Dziękuję w imieniu Rzeczypospolitej, dziękuję w imieniu naszych rodaków, bo ta wielka historia polskiej kardiologii ratującej życie musi robić wrażenie - powiedział prezydent.

Andrzej Duda zaznaczył, że "to wielka historia państwa pracy, poświęcenia, ogromnego wysiłku intelektualnego". - Jestem za to państwu ogromnie wdzięczny, za to, że wyprowadziliście polską kardiologię na absolutnie zachodnioeuropejski poziom - oświadczył prezydent.

Zaznaczył, że istnieje jednak wiele obszarów, w których konieczna jest poprawa. Wyraził przekonanie, że potrzebne są strukturalne zmiany, które umożliwią nadrobienie dystansu do Europy w innych dziedzinach. - Niestety, w tym zakresie jest to działalność wymagająca dużych pieniędzy, a nasze państwo jest cały czas jeszcze państwem na dorobku - powiedział Duda i wskazał, że - podobnie jak w organizmie - także w służbie zdrowia dobrze powinny funkcjonować wszystkie organy.

Zwracając się do dyrektora ŚCChS, b. ministra zdrowia prof. Mariana Zembali, prezydent podkreślił, że zarządzanie systemem ochrony zdrowia w Polsce to zadanie bardzo trudne, wymagające czasu i stopniowych działań. Chodzi o to, by myśleć o nowych procedurach, lepszym sposobie wydawania pieniędzy i uszczelnieniem systemu - mówił Duda. Wyraził nadzieję, że przyczyni się do tego sekcja ochrony zdrowia w Narodowej Radzie Rozwoju.

Prezydent podkreślił w wystąpieniu, że sama dostępność do świadczeń nie wystarczy, wiele zależy od samych chorych, z których część lekceważy obawy i zwleka z pójściem do lekarza. Jak mówił, rozwiązaniem jest edukacja - uświadamianie, zachęcanie i informowanie. W jego opinii, działania profilaktyczne mogłyby być bardziej intensywne. Zadeklarował, że będzie wspierał podobne akcje i inicjatywy dotyczące prewencji i zdrowego trybu życia.

- Uśmiecham się pod nosem, bo ja proszę państwa jeszcze kilka miesięcy temu byłem palaczem, ale właśnie działalność niektórych spośród państwa doprowadziła do tego, że ja w styczniu z sukcesem palenie rzuciłem - oświadczył prezydent.

Jak podkreślają zabrzańscy specjaliści, dalszy postęp w ratowaniu chorych z zawałem serca powinien polegać na skróceniu czasu od wystąpienia pierwszych objawów bólu zawałowego do zastosowania leczenia. Pomimo tego, że czas ten uległ skróceniu w ostatniej dekadzie, to nadal pozostaje on zbyt długi. Stąd pomysł przeprowadzenia ogólnopolskiej kampanii "Zawał serca - czas to życie", którą swoim honorowym patronatem objęła małżonka prezydenta RP Agata Kornhauser-Duda.

Nawiązując do tego prezydent mówił, że ta akcja jest bardzo ważna dlatego, że w Polsce trzeba wyrównywać szanse - chodzi o to, by ludzie nie mieszkający blisko ośrodków kardiologicznych także mieli szansę na skuteczne leczenie. - Cała Polska powinna w jednakowy sposób korzystać z owoców rozwoju Rzeczypospolitej, także ta Polska, o której mówi się, że jest Polską prowincjonalną - podkreślił.

Inwazyjny model leczenia zawału serca opiera się na dobrej organizacji systemu i specjalistach - chory ma jak najszybciej trafić do ośrodka kardiologii inwazyjnej, gdzie przechodzi zabieg z wykorzystaniem cewnika naczyniowego. Lekarze udrożniają za jego pomocą zamknięte z powodu miażdżycy naczynia, wprowadzają też stenty, wzmacniające naczynia w miejscu zwężeń, czasem również uwalniające leki. Wypracowany w Zabrzu model leczenia dzięki znakomitym wynikom upowszechnił się później w całym kraju.

Przed wystąpieniem prezydenta wybitni lekarze mówili o prawdziwym przełomie, jaki dokonał się w kardiologii w minionych latach. Prof. Jacek Dubiel podkreślił, że w przypadku zawałów serca śmiertelność szpitalna wynosi obecnie 3,5-4 proc. To dziesięć razy mniej niż w latach 1960-80.

Prof. Andrzej Lekston podkreślił, że na początku lat 80. leczenie takich pacjentów ograniczało się do podania leków. Później upowszechniły się przełomowe metody i zapadały ważne decyzje, dzięki którym dziś pacjenci po zawala mają znacznie większe szanse na życie i powrót do zdrowia.

W pierwszej połowie lat 80. za sprawą prof. Stanisława Pasyka wprowadzono karetkę kardiologiczną ze specjalnym sprzętem. Kolejnym przełomem było wprowadzenie do użytku leków rozpuszczających zakrzepy i wreszcie - mechaniczne udrożnianie tętnic. W 1987 r. z Zabrzu uruchomiono 24-godzinne dyżury, które później pojawiły się też w innych ośrodkach.

Prof. Lech Poloński przypomniał, że w Polsce dochodzi do ok. 80 tys. zawałów rocznie. Podkreślił, że jeśli chodzi o leczenie tej choroby, nasz kraj jest na trzecim miejscu w Europie. Polska zajmuje też trzecie miejsce na kontynencie pod względem liczby wykonywanych angioplastyk na milion mieszkańców

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

    POLECAMY W PORTALU