Drogie procedury - z resortu do NFZ?

Autor: PAP, Gazeta Wyborcza/Rynek Zdrowia • • 07 czerwca 2014 10:47

Resort zdrowia wykreśla z ustawy art. 15a o finansowaniu z budżetu ministerstwa tzw. procedury wysokospecjalistyczne - informuje Gazeta Wyborcza. Kontrakty na ich wykonanie ma podpisywać NFZ.

To najdroższe i najbardziej skomplikowane leczenie np. operacje wad serca u dzieci czy u dorosłych. Na procedury wysokospecjalistyczne resort przeznaczał rocznie 320 mln zł. Teraz pula ta zniknie - uważa prof. Bohdan Maruszewski, przewodniczący Klubu Kardiochirurgów Polskich.

Pod wysłanym listem do ministra zdrowia z protestem przeciwko planowanej zmianie podpisało się 30 lekarzy, głównie szefowie klinik kardiochirurgii z całego kraju.

Krzysztof Bąk, rzecznik prasowy Mnisterstwa Zdrowia odowiada, że finansowanie świadczeń wysokospecjalistycznych będzie zadaniem NFZ, ale pieniądze na ten cel zostaną przekazane Funduszowi w formie dotacji z budżetu państwa.

- Jeśli z ustawy zdrowotnej zniknie art. 15a i nie pojawi się w jego miejsce żaden inny przepis, to nie będzie podstawy prawnej do przekazywania dotacji dla NFZ na procedury wysokospecjalistyczne - zwraca uwagę wypowiadając się dla Gazety Wyborczej Marek Balicki, b. minister zdrowia. Chirurdzy jego zdaniem słusznie więc obawiają się zmian.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum