KARDIOLOGIA

Terapie, profilaktyka, badania. Najnowsze doniesienia medyczne

  • PARTNER SERWISUpartner serwisu
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu

Dr hab. Jan Biegus z Nagrodą Prezesów Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego

PAP • Źródło: PAP

Dr hab. Jan Biegus z Nagrodą Prezesów Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego
Dr hab. Jan Biegus Fot. Uniwersytet Medyczny we Wrocławiu

Kardiolog z Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego we Wrocławiu - dr hab. Jan Biegus został laureatem Nagrody Prezesów Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego. Wyróżnienie  przyznawane jest za oryginalne osiągnięcie naukowe lub nowatorskie rozwiązanie wdrożeniowe w zakresie kardiologii klinicznej lub doświadczalnej.

Dodano: 24 listopada 2021, 13:34 Aktualizacja: 24 listopada 2021, 13:40
  • Kardiolog z Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego we Wrocławiu - dr hab. Jan Biegus został laureatem Nagrody Prezesów Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego
  • Wyróżnienie przyznawane jest za oryginalne osiągnięcie naukowe lub nowatorskie rozwiązanie wdrożeniowe w zakresie kardiologii klinicznej lub doświadczalnej
  • Kapituła nagrody uhonorowała dr. Jana Biegusa za efekty badań chorych z niewydolnością serca w połączeniu z analizą funkcjonowania ich nerek.

Dr hab. Jan Biegus z Nagrodą Prezesów Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego

Nagrody Prezesów Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego przyznawana za oryginalne osiągnięcie naukowe lub nowatorskie rozwiązanie wdrożeniowe w zakresie kardiologii klinicznej lub doświadczalnej.

Kapituła nagrody uhonorowała dr. Jana Biegusa za efekty badań chorych z niewydolnością serca w połączeniu z analizą funkcjonowania ich nerek. Doceniła nie tylko oryginalny i nowatorski charakter prowadzonych badań, ale także wpływ uzyskanych wyników na praktykę kliniczną.

Jak wyjaśnia prof. Janina Stępińska, przewodnicząca kapituły Nagrody Prezesów PTK, nagroda została przyznana za cykl ośmiu prac pt.: "Badanie mechanizmów odpowiedzialnych za zastój, zaburzenia kontroli gospodarki wodno-elektrolitowej oraz odpowiedź diuretyczną i natriuretyczną w niewydolności serca".

Sprawdź: Telemonitoring urządzeń wszczepianych pacjentom kardiologicznym będzie refundowany

Jak dbać o serce? Amerykańskie Towarzystwo Kardiologiczne wskazało 10 zasad

"Kontrola ilości wody w organizmie u chorych z niewydolnością serca"

- W pracy naukowej koncentruję się nad problemem kontroli ilości wody w organizmie u chorych z niewydolnością serca. Gdy dochodzi do zaburzeń tej kontroli, efektem jest wzrost wagi pacjentów, nasilenie duszności oraz obrzęki kończyn dolnych. Pacjent najczęściej trafia do szpitala, gdzie za pomocą leków moczopędnych staramy się przywrócić prawidłową masę ciała  - tłumaczy dr hab. Jan Biegus, cytowany w informacji prasowej przesłanej PAP.

W nagrodzonym cyklu prac badacz opisał mechanizmy, które kontrolują równowagę wodno-elektrolitową w niewydolności serca, jak i czynniki determinujące kluczowe zjawisko w odwadnianiu pacjentów - czyli zdolność nerek do odpowiadania na leki moczopędne i produkcję moczu.

- Najnowsze wytyczne Europejskiego Towarzystwa Kardiologicznego zalecają, aby terapię pacjentów z niewydolnością serca prowadzić właśnie w oparciu o opisywany przeze mnie parametr: stężenie sodu w moczu - podkreśla kardiolog.

Nowe spojrzenie na funkcję nerek w ostrej niewydolności serca

- Laureat konsekwentnie zajmował się jednym zagadnieniem naukowym: kontrolą homeostazy wodno-elektrolitowej. Badał funkcję nerek i oceniał odpowiedź diuretyczną w grupie pacjentów z ostrą niewydolnością serca  - mówi prof. Stępińska.

W jej opinii atutem opublikowanych prac jest nowe spojrzenie na funkcję nerek w ostrej niewydolności serca, a dokładnie: wskazanie, że funkcja wydalnicza nerek - czyli oczyszczanie krwi z produktów przemiany materii - oceniana za pomocą poziomu kreatyniny (eGFR) i mocznika jest do pewnego stopnia rozłączna i niezależna od kontroli objętości płynów.

Zobacz: Nowatorski zabieg. Kardiochirurdzy leczą złożoną wadę serca bez rozcinania mostka

Kim jest dr hab. Jan Biegus?

Dr hab. Jan Biegus jest zastępcą dyrektora ds. naukowych Instytutu Chorób Serca Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego we Wrocławiu.

Ukończył Akademię Medyczną we Wrocławiu. Jest laureatem stypendium Ministra Edukacji i Nauki dla wybitnych młodych naukowców. Prywatnie jest zapalonym sportowcem-amatorem: uprawia m.in. triathlon oraz narciarstwo. I to właśnie zamiłowanie do sportu zadecydowało o wyborze specjalizacji.

Podczas studiów dr Biegus chciał zostać chirurgiem.

- Doszedłem do wniosku, że ścieżka kardiologiczna będzie dla mnie najlepsza - obawiałem się, że potencjalna kontuzja sportowa może wyłączyć mnie z praktykowania chirurgii. Równocześnie ukończyłem kurs resuscytacji i doszedłem do wniosku, że intensywna terapia kardiologiczna jest szalenie interesująca, ponieważ łączy wiedzę teoretyczną z koniecznością posiadania umiejętności praktycznych. Po latach oceniam, że był to świetny wybór - podkreśla specjalista.

Fundatorem Nagrody Prezesów PTK w wysokości 5 tys. euro jest firma Bayer.

Czytaj także: Program KOS-Zawał będzie obowiązkowy? Rada NFZ jest za, ale nie wszystkie placówki są gotowe

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

    POLECAMY W PORTALU