Do 31 marca we wszystkich województwach będą ośrodki Krajowej Sieci Kardiologicznej

Do 31 marca we wszystkich województwach będą ośrodki Krajowej Sieci Kardiologicznej - poinformowało Ministerstwo Zdrowia. - Chcemy, by wynikiem tej sieci była zmiana umiejscowienia kardiologa w systemie - kardiolog powinien być konsultantem, natomiast stałą opiekę nad pacjentem z chorobami układu krążenia powinien sprawować lekarz rodzinny - tłumaczył konsultant krajowy w dziedzinie kardiologii prof. Tomasz Hryniewiecki.
- Sejmowa podkomisja stała do spraw organizacji ochrony zdrowia i innowacyjności w medycynie rozpatrzyła w czwartek informację ministra zdrowia na temat rozwoju pilotażowego programu Krajowej Sieci Kardiologicznej
- Sieć przyspiesza drogę pacjenta od wykrycia choroby do wdrożenia skutecznej terapii. Pacjenci w ciągu maksymalnie 30 dni trafiają do specjalisty, aby rozpocząć leczenie najlepszymi metodami w ośrodku specjalistycznym
- - Chcemy, by wynikiem tej sieci była zmiana umiejscowienia kardiologa w systemie - kardiolog powinien być konsultantem, natomiast stałą opiekę nad pacjentem z chorobami układu krążenia powinien sprawować lekarz rodzinny. Tylko wtedy możliwa jest poprawa sytuacji, jeśli chodzi o kolejki do specjalisty - tłumaczył konsultant krajowy w dziedzinie kardiologii prof. Tomasz Hryniewiecki
Wszedł ważny obowiązek w ZUS. Termin tylko do maja
Do 31 marca we wszystkich województwach będą ośrodki Krajowej Sieci Kardiologicznej
Sejmowa podkomisja stała do spraw organizacji ochrony zdrowia i innowacyjności w medycynie rozpatrzyła w czwartek informację ministra zdrowia na temat rozwoju pilotażowego programu Krajowej Sieci Kardiologicznej.
Krajowa Sieć Kardiologiczna przyspiesza drogę pacjenta od wykrycia choroby do wdrożenia skutecznej terapii. Pacjenci w ciągu maksymalnie 30 dni trafiają do specjalisty, aby rozpocząć leczenie najlepszymi metodami w ośrodku specjalistycznym.
Dyrektor Departamentu Lecznictwa w MZ Michał Dzięgielewski przypomniał, że rozporządzenie dotyczące pilotażu Krajowej Sieci Kardiologicznej weszło w życie w maju 2021 roku.
- Początkowo sieć miała trzy poziomy i jedno województwo - mazowieckie - wskazał. Sieć miała się zająć wybranymi, dość powszechnymi, ale trudnymi kardiologicznie schorzeniami - czyli m.in. nadciśnieniem wtórnym i samoistnym, komorowymi i nadkomorowymi zaburzeniami rytmu i przewodnictwa, wadami serca i niewydolnością krążenia.
Podsumowując I etap pilotażu Krajowej Sieci Kardiologicznej, który toczył się do końca 2021 roku na Mazowszu, Dzięgielewski poinformował, że w roku 2021 było tylko dwóch świadczeniodawców i zrealizowano tam 260 świadczeń na rzecz 69 pacjentów. Rok 2022 to już było 29 świadczeniodawców i łącznie przez placówki przeszło prawie 3 tys. pacjentów, którym zrealizowano 11 tysięcy świadczeń.
- Drugi etap miał miejsce w listopadzie 2022 roku - wtedy włączono do sieci kardiologicznej kolejne województwa: wielkopolskie, małopolskie, śląskie, pomorskie, dolnośląskie i łódzkie. W nich w tej chwili finalizuje się proces podpisywania umów i porozumień pomiędzy poszczególnymi ośrodkami. (...) Do 31 marca we wszystkich województwach będzie już cała sieć ośrodków, które będą działać na podobnej zasadzie jak na Mazowszu - stwierdził Dzięgielewski.
Pilotaż sieci kardiologiczne obejmie ponad połowę populacji Polski
Dodał, że jednocześnie MZ rozszerzyło pilotaż na kolejne województwa i będą obejmowały ponad połowę populacji Polski. Przedłużono też czas trwania pilotażu do końca 2024 roku.
- Największym problemem pacjenta w tej chwili jest pewnego rodzaju rozdzielność i fragmentyzacja opieki zdrowotnej, z każdego etapu pacjent wychodzi ze skierowaniem, z którym musi radzić sobie sam. Sieć jest pewnego rodzaju próbą stworzenia kompleksowego systemu opieki, w której pacjent będzie w skoordynowany sposób przechodził między współpracującymi ze sobą placówkami - powiedział Dzięgielewski.
- Zadbać o to, by do specjalisty trafiali ci, którzy naprawdę tego potrzebują, i żeby nie pozostawiać pacjenta samego sobie, gdy do tego specjalisty zostanie skierowany. Taka jest idea sieci kardiologicznej - podsumował.
Konsultant krajowy w dziedzinie kardiologii prof. Tomasz Hryniewiecki poinformował, że w szpitalach, które uczestniczą w sieci możliwe jest już wykonywanie wszystkich zabiegów, również tych bardzo skomplikowanych, o które kardiolodzy występowali od lat.
- Są lepiej finansowane i bezlimitowo wykonywane - wskazał.
- Na przykładzie Narodowego Instytutu Kardiologii mogę powiedzieć, że zabiegów jest dwa razy więcej niż w poprzednich latach, a więc efekt jest taki jak oczekiwaliśmy - dodał.
- Chcemy, by wynikiem tej sieci była zmiana umiejscowienia kardiologa w systemie - kardiolog powinien być konsultantem, natomiast stałą opiekę nad pacjentem z chorobami układu krążenia powinien sprawować lekarz rodzinny. Tylko wtedy możliwa jest poprawa sytuacji, jeśli chodzi o kolejki do specjalisty - ocenił Hryniewiecki.
Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
ZOBACZ KOMENTARZE (0)
POLECAMY W PORTALU
-
Nowa grupa zyskała prawo do darmowego sanatorium. Turnus trwa 21 dni
-
Do 31 marca trzeba złożyć ważny dokument w ZUS
-
Ważny lek na otyłość wchodzi do sprzedaży. To ma być przełom w leczeniu
-
ZUS wypłaci należne pieniądze. Koniecznie trzeba złożyć wniosek
-
Nawet 3176 zł miesięcznie. Nowe świadczenie z budżetu państwa. Wiadomo dla kogo i ile
-
Koniec recept i zwolnień lekarskich przez internet. W 2023 roku zmiany przepisów