×
Subskrybuj newsletter
rynekzdrowia.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole

KARDIOLOGIA

Terapie, profilaktyka, badania. Najnowsze doniesienia medyczne

  • PARTNER SERWISUpartner serwisu
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu

Do 31 marca we wszystkich województwach będą ośrodki Krajowej Sieci Kardiologicznej

OPRAC. JPP • Źródło: PAP

Do 31 marca we wszystkich województwach będą ośrodki Krajowej Sieci Kardiologicznej
Do 31 marca we wszystkich województwach będą ośrodki Krajowej Sieci Kardiologicznej Fot. AdobeStock

Do 31 marca we wszystkich województwach będą ośrodki Krajowej Sieci Kardiologicznej - poinformowało Ministerstwo Zdrowia. - Chcemy, by wynikiem tej sieci była zmiana umiejscowienia kardiologa w systemie - kardiolog powinien być konsultantem, natomiast stałą opiekę nad pacjentem z chorobami układu krążenia powinien sprawować lekarz rodzinny - tłumaczył konsultant krajowy w dziedzinie kardiologii prof. Tomasz Hryniewiecki.

Dodano: 09 marca 2023, 14:30
  •  Sejmowa podkomisja stała do spraw organizacji ochrony zdrowia i innowacyjności w medycynie rozpatrzyła w czwartek informację ministra zdrowia na temat rozwoju pilotażowego programu Krajowej Sieci Kardiologicznej
  • Sieć przyspiesza drogę pacjenta od wykrycia choroby do wdrożenia skutecznej terapii. Pacjenci w ciągu maksymalnie 30 dni trafiają do specjalisty, aby rozpocząć leczenie najlepszymi metodami w ośrodku specjalistycznym
  • - Chcemy, by wynikiem tej sieci była zmiana umiejscowienia kardiologa w systemie - kardiolog powinien być konsultantem, natomiast stałą opiekę nad pacjentem z chorobami układu krążenia powinien sprawować lekarz rodzinny. Tylko wtedy możliwa jest poprawa sytuacji, jeśli chodzi o kolejki do specjalisty - tłumaczył konsultant krajowy w dziedzinie kardiologii prof. Tomasz Hryniewiecki

Do 31 marca we wszystkich województwach będą ośrodki Krajowej Sieci Kardiologicznej

Sejmowa podkomisja stała do spraw organizacji ochrony zdrowia i innowacyjności w medycynie rozpatrzyła w czwartek informację ministra zdrowia na temat rozwoju pilotażowego programu Krajowej Sieci Kardiologicznej.

Krajowa Sieć Kardiologiczna przyspiesza drogę pacjenta od wykrycia choroby do wdrożenia skutecznej terapii. Pacjenci w ciągu maksymalnie 30 dni trafiają do specjalisty, aby rozpocząć leczenie najlepszymi metodami w ośrodku specjalistycznym.

Dyrektor Departamentu Lecznictwa w MZ Michał Dzięgielewski przypomniał, że rozporządzenie dotyczące pilotażu Krajowej Sieci Kardiologicznej weszło w życie w maju 2021 roku.

- Początkowo sieć miała trzy poziomy i jedno województwo - mazowieckie - wskazał. Sieć miała się zająć wybranymi, dość powszechnymi, ale trudnymi kardiologicznie schorzeniami - czyli m.in. nadciśnieniem wtórnym i samoistnym, komorowymi i nadkomorowymi zaburzeniami rytmu i przewodnictwa, wadami serca i niewydolnością krążenia.

Podsumowując I etap pilotażu Krajowej Sieci Kardiologicznej, który toczył się do końca 2021 roku na Mazowszu, Dzięgielewski poinformował, że w roku 2021 było tylko dwóch świadczeniodawców i zrealizowano tam 260 świadczeń na rzecz 69 pacjentów. Rok 2022 to już było 29 świadczeniodawców i łącznie przez placówki przeszło prawie 3 tys. pacjentów, którym zrealizowano 11 tysięcy świadczeń.

- Drugi etap miał miejsce w listopadzie 2022 roku - wtedy włączono do sieci kardiologicznej kolejne województwa: wielkopolskie, małopolskie, śląskie, pomorskie, dolnośląskie i łódzkie. W nich w tej chwili finalizuje się proces podpisywania umów i porozumień pomiędzy poszczególnymi ośrodkami. (...) Do 31 marca we wszystkich województwach będzie już cała sieć ośrodków, które będą działać na podobnej zasadzie jak na Mazowszu - stwierdził Dzięgielewski.

Pilotaż sieci kardiologiczne obejmie ponad połowę populacji Polski

Dodał, że jednocześnie MZ rozszerzyło pilotaż na kolejne województwa i będą obejmowały ponad połowę populacji Polski. Przedłużono też czas trwania pilotażu do końca 2024 roku.

- Największym problemem pacjenta w tej chwili jest pewnego rodzaju rozdzielność i fragmentyzacja opieki zdrowotnej, z każdego etapu pacjent wychodzi ze skierowaniem, z którym musi radzić sobie sam. Sieć jest pewnego rodzaju próbą stworzenia kompleksowego systemu opieki, w której pacjent będzie w skoordynowany sposób przechodził między współpracującymi ze sobą placówkami - powiedział Dzięgielewski.

- Zadbać o to, by do specjalisty trafiali ci, którzy naprawdę tego potrzebują, i żeby nie pozostawiać pacjenta samego sobie, gdy do tego specjalisty zostanie skierowany. Taka jest idea sieci kardiologicznej - podsumował.

Konsultant krajowy w dziedzinie kardiologii prof. Tomasz Hryniewiecki poinformował, że w szpitalach, które uczestniczą w sieci możliwe jest już wykonywanie wszystkich zabiegów, również tych bardzo skomplikowanych, o które kardiolodzy występowali od lat.

- Są lepiej finansowane i bezlimitowo wykonywane  - wskazał.

- Na przykładzie Narodowego Instytutu Kardiologii mogę powiedzieć, że zabiegów jest dwa razy więcej niż w poprzednich latach, a więc efekt jest taki jak oczekiwaliśmy  - dodał.

- Chcemy, by wynikiem tej sieci była zmiana umiejscowienia kardiologa w systemie - kardiolog powinien być konsultantem, natomiast stałą opiekę nad pacjentem z chorobami układu krążenia powinien sprawować lekarz rodzinny. Tylko wtedy możliwa jest poprawa sytuacji, jeśli chodzi o kolejki do specjalisty - ocenił Hryniewiecki.

 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

    POLECAMY W PORTALU