KARDIOLOGIA

Terapie, profilaktyka, badania. Najnowsze doniesienia medyczne

  • PARTNER SERWISUpartner serwisu

Depresja zwiększa ryzyko zgonu u pacjentów z niewydolnością serca

Autor: PAP/RYNEK ZDROWIA

Depresja zwiększa ryzyko zgonu u pacjentów z niewydolnością serca
Fot. Archiwum

Podczas Kongresu Heart Failure 2015, który odbywa się w Sewilli, brytyjscy naukowcy poinformowali, iż depresja może pięciokrotnie zwiększać ryzyko zgonu u pacjentów z niewydolnością serca.

Dodano: 26 maja 2015, 09:07 Aktualizacja: 26 maja 2015, 09:24

Wnioski płyną z analizy opartej na danych pochodzących z badań OPERA-HF. Obserwacjami objęto 154 osoby hospitalizowane z powodu niewydolności serca, z których 103 nie miało objawów depresji, 27 miało łagodne objawy, a 24 osoby miały objawy umiarkowane lub silne. W ciągu 302 dni obserwacji zmarło 27 pacjentów. Ogólne ryzyko zgonu było o 80 proc. niższe u osób bez objawów depresji lub z łagodnymi jej objawami.

Depresja była czynnikiem najsilniej wpływającym na ogólne ryzyko zgonu pacjentów, przy uwzględnieniu takich czynników jak płeć, wiek, nadciśnienie tętnicze, NT-proBNP (marker przeciążenia objętościowego serca) czy współwystępujące choroby.

- Depresja występuje u 20-40 proc. pacjentów z niewydolnością serca. Zaburzenie to ma związek ze spadkiem motywacji i zainteresowania codziennymi czynnościami, niższą jakością życia, utratą pewności siebie, zaburzeniami snu i łaknienia, a co za tym idzie z utratą wagi. Wszystko to może przyczyniać się do większego ryzyka zgonu w tej grupie - mówi autor badań prof. John Cleland z Imperial College London.

Zdaniem badacza, pacjenci z niewydolnością serca powinni przechodzić badania pod kątem objawów depresji, gdyż jej rozpoznanie i leczenie może zmniejszyć ryzyko zgonu.

Prof. Cleland zaznacza jednak, że nie popiera przepisywania pacjentom z niewydolnością serca leków przeciwdepresyjnych, ponieważ wcześniejsze badania wykazały ich małą skuteczność w tego typu przypadkach. Podczas dalszych badań naukowcy chcą zidentyfikować metody, które pozwolą w sposób najskuteczniejszy kontrolować depresję u osób z chorobami serca.

 

 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

    POLECAMY W PORTALU