KARDIOLOGIA

Terapie, profilaktyka, badania. Najnowsze doniesienia medyczne

 • PARTNER SERWISUpartner serwisu

Dekalog potrzeb kardiologii na Kongresie Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego

MONIKA CHRUŚCIŃSKA- DRAGAN • Źródło: RYNEK ZDROWIA

Dekalog potrzeb kardiologii na Kongresie Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego
W Katowicach 22 września rozpoczął się XXVI Międzynarodowy Kongres Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego Fot. Mat. prasowe/Wojciech Grabowski

- Za średnio 40 proc. przyczyn zgonów odpowiedzialne są dzisiaj choroby sercowo-naczyniowe. Powinno to przyświecać nam w podnoszeniu swojej wiedzy, w edukacji połączonej z ogromnym rozwojem medycyny, zwłaszcza w obszarze sercowo-naczyniowym - mówił prof. Robert J. Gil podczas konferencji  inaugurującej XXVI Międzynarodowy Kongres Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego.

Dodano: 22 września 2022, 13:57 Aktualizacja: 22 września 2022, 19:08
 • W Katowicach 22 września rozpoczął się XXVI Międzynarodowy Kongres Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego 
 • Jednym z głównych tematów są wytyczne ogłoszone podczas sierpniowego Kongresu Europejskiego Towarzystwa Kardiologicznego (ESC) w Barcelonie – jednego z najważniejszych spotkań kardiologów na świecie
 • Średnia wartość czasowa takiego opracowania wynosi 4-5 lat. Tym razem zostały one ogłoszone w czterech obszarach, z czego w dwóch po raz pierwszy - operacji niekardiochirurgicznych i kardioonkologii
 • Podczas konferencji prasowej inaugurującej wydarzenie prezes PTK, prof. Przemysław Mitkowski, przedstawił także "Dekalog potrzeb polskiej kardiologii” 
 • Mówił o konieczności zniesienia limitu na procedury kardiologiczne i kardiochirurgiczne, jak i rozszerzeniu terytorialnym programu Krajowej Sieci Kardiologicznej oraz potrzebie szybkiego wprowadzenia refundacji nowych technologii nielekowych

O nowych wytycznych ESC podczas Kongresu Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego 2022

Tegoroczny, XXVI Międzynarodowy Kongres Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego, odbywa się pod hasłem „Sercu na Ratunek", a jego myślą 
przewodnią są niezaspokojone potrzeby zdrowotne w kardiologii.

Jednym z głównych tematów poruszanych przez ekspertów są wytyczne ogłoszone podczas sierpniowego Kongresu Europejskiego Towarzystwa Kardiologicznego (ESC) w Barcelonie – jednego z najważniejszych spotkań kardiologów na świecie. 

- To są pewnego rodzaju drogowskazy. Pokazują, w którą stronę musi iść rozwój medycyny. Jednocześnie są niejako paliwem dla takiego towarzystwa, jak Polskie Towarzystwo Kardiologiczne, które ma możliwość oparcia się o twarde fakty, opracowania i wyniki badań naukowych mówiące, że właśnie takie podejście do sprawy jest najbardziej efektywne i skuteczne - mówił podczas konferencji inaugurującej kongres w Katowicach prof. Robert J. Gil, prezes-elekt Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego. 

Wśród wytycznych ESC znalazł się m.in. dokument dotyczący diagnostyki i leczenia komorowych zaburzeń rytmu serca i zapobieganiu nagłemu zgonowi sercowemu. Poprzednia edycja tego dokumentu ukazała się 7 lat temu, co w medycynie oznacza już inną epokę.

- Są to niezwykle ważne wytyczne, gdyż nagły zgon sercowy odpowiada za 50 proc. wszystkich zgonów sercowo-naczyniowych. 50 proc. przypadków nagłego zgonu jest pierwszą manifestacją choroby serca - podkreślił prof. Przemysław Mitkowski, prezes Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego. 

Jak zaznaczył, w wytycznych położono duży nacisk na poszukiwanie przyczyn z uwzględnieniem badań obrazowych, genetycznych, testów prowokacyjnych i badania elektrofizjologicznego.

- Pojawiły się nowe skale ryzyka nagłego zgonu sercowego oraz jego profilaktyki wśród członków najbliższej rodziny. Dokument dostarcza wielu praktycznych wskazówek postępowania z pacjentami w celu poprawy rokowania odległego - tłumaczył Profesor. 

Pierwsze wytyczne z zakresu kardioonkologii. "Mamy wręcz mapy drogowe"

Prof. Robert J. Gil zwraca z kolei uwagę na sformułowane po raz pierwszy przez ESC wytyczne dotyczące kardioonkologii. Poprzednia publikacja organizacji była jedynie opinią ekspercką. 

- Kardiologia z onkologią wita się, bo pacjent onkologiczny ma problemy sercowo-naczyniowe i pacjent sercowo-naczyniowy ma problemy onkologiczne. Powstała wręcz nauka, która jest czymś nowym, łączy fakty jednej branży i drugiej. Pozwala efektywniej leczyć zarówno schorzenia sercowo-naczyniowe, jak i onkologiczne - wyjaśniał podczas czwartkowej konferencji.

Zwłaszcza, że - jak podkreślił, schorzenia onkologiczne wymagają toksycznych terapii, które uszkadzają mięsień sercowy.

- W tych pierwszych tego typu zaleceniach wydanych przez ESC mamy wręcz mapy drogowe, jak pacjentów diagnozować, jak przygotowywać, wreszcie jak zmieniać terapię onkologiczną w sytuacji pogorszenia stanu ładu sercowo-naczyniowego i w drugą stronę - tłumaczył. 

Prof. Stanisław Bartuś, członek zarządu głównego Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego wskazuje, że powikłania okołooperacyjne są trzecią przyczyną zgonów na świecie (pierwszą jest choroba wieńcowa, a drugą udar), wyprzedzając nawet wypadki samochodowe czy nowotwór płuca.

- Dlatego nowe wytyczne zwracają uwagę na konieczność oceny ryzyka pacjenta, a nie tyko zabiegu, jego chorób towarzyszących, ryzyka krwawienia w czasie operacji i ryzyka powikłań zakrzepowo-zatorowych. Pojawia się konieczność oznaczania przed operacjami wysokiego i pośredniego ryzyka biomarkerów takich jak troponina, u pacjentów z chorobami sercowo naczyniowymi, a także u chorych z podwyższonym ryzykiem ich wystąpienia - zaznacza.

Tegoroczne wytyczne ESC dotyczą łącznie czterech obszarów:

 • komorowych zaburzeń rytmu serca oraz nagłego zgonu sercowego;
 • operacji niekardiochirurgicznych;
 • kardioonkologii;
 • rozpoznawania i leczenia nadciśnienia płucnego.

Główne priorytety systemowe w kardiologii

Na konferencji prasowej inaugurującej kongres prof. Mitkowski przedstawił także "Dekalog potrzeb polskiej kardiologii”.

Zwrócił w nim uwagę m.in. na konieczność zniesienia limitu na procedury kardiologiczne i kardiochirurgiczne, jak i rozszerzeniu terytorialnym programu Krajowej Sieci Kardiologicznej czy potrzebie szybkiego wprowadzenia refundacji nowych technologii nielekowych. 

- Obecny system refundacji niestety zniechęca do używania nowych technologii. Jeżeli mamy coś, co robiliśmy starymi technologiami - nawet jeśli mamy nowsze narzędzia, które są skuteczniejsze, bezpieczniejsze - to ich cena powoduje, że tylko w wybranych sytuacjach sięgamy po nie - żałował szef Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego.

Kolejna kwestia, o której środowisko kardiologów dyskutuje z Ministerstwem Zdrowia i ma nadzieję, to liberalizacja kryteriów włączenia do programu leczenia hipercholesterolemii.

- Jest to program, w którym włączamy nowoczesne technologie farmakologiczne oparte na metabolizmie białka PCSK9, które w istotnym stopniu obniżają cholesterol. Zależy nam, żebyśmy większej liczbie Polaków mogli pomóc, żebyśmy zbliżyli się do tych wartości, które zostały założone. Wykorzystanie tego programu póki co jest na poziomie 5-10 procent - zaznaczył prof. Mitkowski. 

Zaprezentowany przez Profesora dekalog zawierał także punkty dotyczące:

 • reewaluacji wycen procedur w zakresie kardiologii,
 • refundacji procedur o uznanych korzyściach w poprawie rokowania pacjentów,
 • powszechnego dostępu do nowych technologii farmaceutycznych w zakresie leczenia niewydolności serca,
 • wdrażania programów koordynowanej opieki.
 • możliwości opisywania wyników badań obrazowych w zakresie chorób serca przez kardiologów,
 • kolegialnego zarządzania Narodowym Programem Chorób Układu Krążenia.

Kongres Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego. Ponad 120 sesji naukowych

Od czwartku, 22 września, w Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach trwa XXVI Międzynarodowy Kongres Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego. To najważniejsze w kraju wydarzenie naukowe i edukacyjne w obszarze kardiologii. 

Przez trzy dni zaproszeni prelegenci dyskutują o najnowszych badaniach naukowych, wytycznych, zaleceniach i metodach diagnostycznych w dziedzinie kardiologii. Program tegorocznego kongresu obejmuje w sumie ponad 120 sesji naukowych z udziałem ponad 400 wykładowców i moderatorów. 

W inaugurującej wydarzenie konferencji prasowej udział wzięli:

 • prof. dr hab. n. med. Przemysław Mitkowski, Prezes Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego,
 • prof. dr hab. n. med. Robert J. Gil, Prezes-Elekt Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego,
 • prof. dr hab. n. med. Adam Witkowski, Past-Prezes Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego,
 • prof. Oskar Kowalski, Współprzewodniczący Komitetu Organizacyjnego XXVI Międzynarodowego Kongresu Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego.

Pandemia pogłębiła dług kardiologiczny. Czas oczekiwania na planowe zabiegi wydłużył się 

Choroby serca i układu krążenia nadal są główną przyczyną śmiertelności w Polsce.

Zgromadzeni na Kongres Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego eksperci zgadzają się co do tego, że pandemia koronawirusa jeszcze bardziej pogłębiła tzw. „dług kardiologiczny”. Pacjenci z zawałem serca znacznie dłużej niż przed pandemią zwlekają z wezwaniem fachowej pomocy medycznej, a liczba pacjentów m.in. z niewydolnością serca, wymagających hospitalizacji drastycznie wzrosła.

Dostęp do ambulatoryjnej opieki specjalistycznej był ograniczony, czas oczekiwania na planowe zabiegi i wszystkie świadczenia zdrowotne wydłużył się. Nadal wielu chorych czeka na rehabilitację kardiologiczną. Stąd hasło  tegorocznego Międzynarodowego Kongresu Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego - „Sercu na ratunek”.

- Kariologia jest chyba jedną z najszybciej rozwijających się dziedzin medycyny. Dotyczy to zarówno diagnostyki, jak i metod farmakologicznych leczenia chorób serca i technik zabiegowych. Na kongresie w ramach programu, który prezentujemy uczestnikom, przedstawiamy wszystkie te techniki diagnostyczne i zabiegowe - zarówno dotyczące dzieci, które rodzą się z wadami serca, jak i osób w wieku podeszłym, wymagających delikatnych, a jednocześnie bardzo efektywnych metod leczenia - opowiada prof. Oskar Kowalski, współprzewodniczący komitetu organizacyjnego XXVI Międzynarodowego Kongresu Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego.

 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

  POLECAMY W PORTALU