Częstochowa: chirurg uratował pacjenta ugodzonego w serce nożem

Autor: Gazeta Wyborcza/Rynek Zdrowia • • 10 maja 2018 10:40

Chirurg z Miejskiego Szpitala Zespolonego w Częstochowie podjął się ratowania pacjenta, który został ugodzony nożem w serce. Decyzję o operacji podjęto, mimo że szpital nie posiada specjalistycznego oddziału kardiochirurgii. Zabieg był pilny, bo cios nożem spowodował uszkodzenie jego lewej komory.

W karierze zawodowej Sławomira Strzelczyka to już dwunasta operacja ratująca życie osobom ugodzonym w serce ostrym narzędziem. Fot. Archiwum

Operatorem był chirurg, specjalista medycyny ratunkowej Sławomir Strzelczyk. Pomagali mu chirurdzy: Tomasz Nawrot i Dariusz Pawełczak, anestezjolodzy Bożena Pilarz i Andrzej Starczewski oraz pielęgniarka instrumentariuszka Dorota Daniel.

Operacja na otwartym sercu trwała dwie godziny. Dziś pacjent dochodzi do siebie na oddziale intensywnej terapii, jego stan określa się jako ciężki, ale stabilny.

Jak opowiada w Gazecie Wyborczej Strzelczyk, zespół pracował na otwartym sercu, tak samo jak kardiochirurdzy. Dodaje, że specjaliści ci dysponują aparaturą wyłączającą krążenie wieńcowe, a w tym przypadku trzeba było prowadzić zabieg na bijącym sercu, które cały czas pracowało.

Według lekarza zabieg jest dowodem, że przy dobrej organizacji tzw. łańcucha ratującego życie i rozumiejącym się zespole można uratować życie nawet w tak poważnym stanie zagrożenia.

Więcej: www.czestochowa.wyborcza.pl

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum