×
Subskrybuj newsletter
rynekzdrowia.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole

KARDIOLOGIA

Terapie, profilaktyka, badania. Najnowsze doniesienia medyczne

  • PARTNER SERWISUpartner serwisu
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu

Często mylone z zasłabnięciem. Może oznaczać migotanie przedsionków i choroby serca

OPRAC. JKB • Źródło: PTK, RYNEK ZDROWIA

Często mylone z zasłabnięciem. Może oznaczać migotanie przedsionków i choroby serca
Kardiolodzy wyjaśniają, co mogą oznaczać omdlenia. Fot. Shutterstock

Omdlenia nie zawsze muszą oznaczać poważne schorzenia czy problemy z sercem, jednak nie można ich bagatelizować. Kardiolodzy przypominają, że lekarz może podejrzewać u pacjenta tzw. omdlenia kardiogenne, które są bezpośrednio związane ze schorzeniami serca.

Dodano: 27 lutego 2023, 20:55
  • Omdlenia nie zawsze są przejaw poważniejszego schorzenia, bowiem mogą być niegroźnym incydentem, choć bywają często mylone z zasłabnięciem
  • Jak przypominają kardiolodzy z PTK, omdlenia mogą mieć związek m.in. z arytmią albo z innymi chorobami serca, dlatego potrzebna jest diagnoza choroby podstawowej, aby leczyć przyczynę
  • Lekarz, chcąc upewnić się, co do przyczyn omdlenia zleci pacjentowi badania krwi, EKG, a w niektórych przypadkach także echo serca

Omdlenia a choroby serca

W ramach słowniczka "Alfabet arytmii" Sekcji Rytmu Serca Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego objaśniono najważniejsze pojęcia z zakresu zaburzeń rytmu serca. Wśród tych pojęć znalazły się m.in. omdlenia.

Jak wyjaśniają eksperci PTK, omdlenie, często mylone z zasłabnięciem, może być niegroźnym incydentem, ale także objawem poważnego schorzenia. Z medycznego punktu widzenia omdlenie jest przemijającą utratą przytomności, spowodowaną spadkiem ukrwienia mózgu - także przemijającym.

Oznacza to, że zasłabnięcie, bez całkowitej utraty przytomności, określimy jako stan przedomdleniowy. Natomiast kiedy występuje krótkotrwała, ale całkowita utrata przytomności, jest to omdlenie.

Kardiolodzy wyjaśniają, że utrata przytomności może mieć różne przyczyny i można je podzielić na:

  • urazowe – związane np. z urazem głowy,
  • nieurazowe – gdy przyczyną utraty przytomności nie jest żaden uraz (np. omdlenia, padaczka, drgawki padaczkowe, tak zwane omdlenia rzekome, czyli psychogenne, związane z zaburzeniami psychologicznymi czy rzadkie jednostki chorobowe, związane z zaburzeniem ukrwienia mózgu wskutek innych przyczyn).

Jednak najczęściej omdlenia są związane z przemijającym niedokrwieniem mózgu.

Omdlenia kardiogenne. Jak wygląda leczenie?

Eksperci PTK wyjaśniają, że omdlenia kardiogenne są związane bezpośrednio z chorobą serca lub arytmią. W takiej sytuacji leczenie będzie zależało od zdiagnozowanej choroby podstawowej – najpierw będzie leczona przyczyna (schorzenie kardiologiczne), a nie objaw (który zostanie wyeliminowany lub znacząco zredukowany po zastosowaniu skutecznej terapii arytmii lub choroby serca). 

Warto pamiętać, że niektóre choroby prowadzące do omdleń mogą być również przyczyną zagrożenia życia, dlatego objawu tego nie można bagatelizować przed rozpoznaniem jego podłoża – przypomina PTK.

W przypadku omdleń kardiogennych lekarz przeprowadzi wywiad z pacjentem, czy przed utratą przytomności odczuwał bardzo szybką/bardzo wolną akcję serca, ból w klatce piersiowej czy duszność.

Lekarz, chcąc upewnić się co do przyczyny omdleń, zaleci badania krwi, EKG, a w niektórych przypadkach także echo serca. W zależności od potrzeby zalecona będzie dalsza diagnostyka.






Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

    POLECAMY W PORTALU