• PARTNER SERWISUpartner serwisu

Coraz więcej pacjentów wymaga kompleksowego postępowania

Autor: Prof. Katarzyna Mizia-Stec • • 31 marca 2013 12:11

Grupa pacjentów z ostrym zespołem wieńcowym i zawałem serca jest zróżnicowana, bo też i sama definicja zawału jest bardzo szeroka - mówi prof. Katarzyna Mizia-Stec*, kierownik I Katedry i Kliniki Kardiologii SUM w Górnośląskim Centrum Medycznym w Katowicach-Ochojcu, przewodnicząca katowickiego Oddziału Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego.

Coraz więcej pacjentów wymaga kompleksowego postępowania

Wśród naszych pacjentów są osoby coraz starsze, także po 80. i 90. roku życia, wymagające bardzo kompleksowego postępowania. Ocena przebiegu wewnątrzszpitalnego - w tym obciążeń chorobami współistniejącymi - ma kluczowe znaczenie dla określenia dalszej strategii postępowania właśnie u pacjentów wysokiego ryzyka.

Musimy być przygotowani do leczenia wewnątrzszpitalnego tych najcięższych przypadków, czyli pacjentów po poważnych zabiegach, nierzadko w podeszłym wieku. Wieloprofilowe ośrodki, takie jak choćby nasze Górnośląskie Centrum Medyczne, musi tym osobom zapewnić nie tylko opiekę kardiologiczną, ale m.in. diabetologiczną, a często także w zakresie dializoterapii .

Warto w tym miejscu przypomnieć, że wielu pacjentów po ostrym zespole wieńcowym cierpi na depresję, stąd jeszcze w okresie hospitalizacji ważna jest współpraca chorego z psychologiem.

Wycena procedur przez płatnika powinna uwzględniać specyfikę ośrodków posiadających szerokie zaplecze niezbędne do leczenia najbardziej powikłanych pacjentów - w tym możliwości wszczepiania odpowiednich urządzeń osobom m.in. z zaburzeniami rytmu serca.

Płatnik powinien rozważyć możliwość różnicowania wysokości kontraktów dla poszczególnych ośrodków, w zależności m.in. od uzyskiwanych wyników leczenia pacjentów z ostrymi zespołami wieńcowymi - w perspektywie 2-3 miesięcy, a także w ciągu roku.

* Fragment wypowiedzi podczas debaty pt. „Co musimy zrobić, by zmniejszyć w Polsce śmiertelność po zawale?”, zorganizowanej przez redakcję miesięcznika i portalu Rynek Zdrowia (Katowice, 4 lutego 2013 r.).

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum