KARDIOLOGIA

Terapie, profilaktyka, badania. Najnowsze doniesienia medyczne

  • PARTNER SERWISUpartner serwisu

Ciśnienie tętnicze: parametry pomiaru zostały zaostrzone. Jakie są prawidłowe?

OPRAC. ML • Źródło: RYNEK ZDROWIA/PAP

Ciśnienie tętnicze: parametry pomiaru zostały zaostrzone. Jakie są prawidłowe?
Wskaźniki ciśnienia tętniczego sa bardziej restrykcyjne. Fot. AdobeStock

Kontrola ciśnienia tętniczego jest coraz bardziej restrykcyjna. Prof. Aleksander Prejbisz, prezes Polskiego Towarzystwa Nadciśnienia Tętniczego zaznacza, że zaostrzono parametry ciśnienie tętniczego, uznawanego za prawidłowe.

Dodano: 23 września 2022, 09:53 Aktualizacja: 17 października 2022, 08:37
  • Pierwszym objawem nadciśnienia może być udar mózgu lub zawał serca, albo zaburzenia erekcji u mężczyzn
  • - Decydujące znaczenie ma wczesne wykrycie nadciśnienia tętniczego i szybkie rozpoczęcie leczenia - przekonywał prof. Aleksander Prejbisz, prezes Polskiego Towarzystwa Nadciśnienia Tętniczego, w trakcie inauguracji XIX edycji ogólnopolskiej kampanii profilaktyczno-edukacyjnej "Servier dla serca"
  • Kontrola ciśnienia tętniczego jest coraz bardziej restrykcyjna. Prof. Aleksander Prejbisz zaznaczył, że zaostrzono parametry ciśnienie tętniczego, uznawanego za prawidłowe

Bardziej restrykcyjne wskaźniki ciśnienia tętniczego

Obecnie nie wystarczy mieć ciśnienie 140/90 mm Hg. U osób do 65. roku życia za prawidłowe uznaje się ciśnienie 120-129/70-79 mmHg.

W przypadku seniorów powyżej 65 lat może ono być nieco wyższe na poziomie 130-139/70-79 mmHg. Jedynie u osób starszych w wieku co najmniej 80 lat dopuszczalne jest ciśnienie 130-149/70-79 mmHg.

Z bezpłatnego pomiaru ciśnienia tętniczego, jak i poziomu glukozy, cholesterolu we krwi oraz obliczenia wskaźnika masy ciała BMI będzie można skorzystać w ramach wznowionej po pandemii akcji "Servier dla Serca".

W tym roku odbędzie się ona w sześciu miastach: w Bydgoszczy (26 września, Rynek), Zabrzu (27.09. Plac Wolności), Rzeszowie (28.09., Plac Farny), Lublinie (29.09., Plac Teatralny), Białymstoku (30.09., Plac Kościuszki) i Warszawie (6 października, Klub Stodoła).

W Warszawie 6 października o 12.00 (Klub Stodoła) podjęta zostanie próba ustanowienia rekordu Polski i rekordu Guinnessa w liczbie jednoczesnych pomiarów ciśnienia tętniczego krwi. Może w niej uczestniczyć każda dorosła osoba. Trzeba tylko się zarejestrować godzinę wcześniej - o 11.00.

Według Narodowego Funduszu Zdrowia w 2018 r. prawie 10 mln Polaków miało zdiagnozowane nadciśnienie tętnicze krwi, czyli 31,5 proc. naszej populacji. Faktyczna liczba chorych z tego powodu sięga jednak co najmniej 12 mln, gdyż wiele osób nie mierzy ciśnienia tętniczego i nie zdaje sobie z tego sprawy. Gdy jest ono podwyższone, na ogół nie powoduje żadnych odczuwalnych dolegliwości albo są one bagatelizowane.


 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

    POLECAMY W PORTALU