×
Subskrybuj newsletter
rynekzdrowia.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole

KARDIOLOGIA

Terapie, profilaktyka, badania. Najnowsze doniesienia medyczne

  • PARTNER SERWISUpartner serwisu
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu

Circulation: antynikotynowe farmaceutyki nie zagrażają sercu

Autor: PAP/RYNEK ZDROWIA

Circulation: antynikotynowe farmaceutyki nie zagrażają sercu
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Trzy popularne metody wykorzystywane w terapii nałogu tytoniowego nie zwiększają ryzyka zawału serca, udaru mózgu ani zgonu z powodu innych chorób układu krążenia - informuje PAP, powołując się na pismo Circulation.

Dodano: 16 grudnia 2013, 13:22 Aktualizacja: 16 grudnia 2013, 13:24

Jak podaje Polska Agencja Prasowa badania w tym kierunku przeprowadzili naukowcy z Uniwersytetu Stanford (USA) i Uniwersytetu w Ottawie (Kanada). Uczeni przeanalizowali 63 różne badania z całego świata, którymi objęto łącznie 30,5 tys. osób. Interesowały ich skutki uboczne stosowania terapii antynikotynowych, a przede wszystkim ich potencjalnie negatywny wpływ na serce.

Skupili się na trzech najczęściej stosowanych rodzajach terapii: nikotynowej terapii zastępczej w postaci gum i plastrów; terapii lekiem zawierającym wareniklinę, którego substancja czynna łączy się z receptorami nikotynowymi w mózgu, zmniejszając intensywność głodu nikotynowego i łagodząc objawy odstawienia; terapii środkiem przeciwdepresyjnym zawierającym chlorowodorek bupropionu.

Analiza wykazała, że stosowanie tych metod nie spowodowało wzrostu częstości wystąpień zawału serca ani innych niekorzystnych zdarzeń sercowo-naczyniowych. Przeciwnie - naukowcy odkryli, że przyjmowanie leku z chlorowodorkiem bupropionu może działać ochronnie, zapobiegając poważnym zdarzeniom sercowym.

Więcej: www.pap.pl 


Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

    POLECAMY W PORTALU