Chrzanów: szpital zajmie się chorymi po zawale w ramach programu KOS

Szpital Powiatowy w Chrzanowie (Małopolskie) to jedna z dwóch lecznic w Małopolsce, która ma kompleksowo opiekować się pacjentami po zawale serca.
Chorzy z niecierpliwością czekają na uruchomienie programu o nazwie KOS - zawał, który ułatwi im dostęp do leczenia i rehabilitacji po niej.
Dzięki nowemu programowi to lekarze, a nie chorzy, zadbają o to, by pacjent ze szpitala trafił do poradni i na rehabilitację. Skróci się czas oczekiwania po wypisie na wizytę u kardiologa do maksymalnie sześciu tygodni. Wcześniej czekało się na nią nawet pół roku. Także szybciej będzie można dostać się na rehabilitację.
Jeśli to będzie konieczne, pacjent bez zwłoki zostanie poddany wszczepieniu urządzeń wspomagających pracę serca. Cały cykl leczenia pacjenta ma potrwać maksymalnie 12 miesięcy.
Szpitale za sprawne działanie i zmieszczenie się w wyznaczonej granicy 12 miesięcy mogą liczyć na dodatkowe pieniądze z NFZ. Ma to być 10-20 proc. kosztów poniesionych na leczenie danego pacjenta.
Każda lecznica znajdująca się w sieci szpitali może ubiegać się o zakwalifikowanie do KOS-u. Świadczenia w ramach programu mają być nielimitowane.
Na razie w Chrzanowie największym problemem są pieniądze. Szpital otrzymał tylko symboliczny kontrakt na realizację tego typu świadczeń, który wystarczy na leczenie zaledwie kilku pacjentów. Co dalej?
- Czekamy na informację, jak będzie wyglądać to finansowanie. Musimy mieć na ten cel zagwarantowane fundusze - dodaje Jacek Nowak, ordynator oddziału kardiologicznego.
Więcej: www.gazetakrakowska.pl
ZOBACZ KOMENTARZE (0)
POLECAMY W PORTALU
-
Do tych lekarzy specjalistów skierowanie nie jest potrzebne
-
W rejestracji na rehabilitację na NFZ tylko jedna kolejka na raz. Pacjenci: to absurd
-
Nowe zasady w sanatorium NFZ. To przełom dla kuracjuszy w uzdrowiskach
-
Wchodzi ważna zmiana dla pacjentów. Od lutego NFZ zapłaci więcej za szybki wypis ze szpitala
-
Kolonoskopia ze znieczuleniem na NFZ jest możliwa. Uzasadnieniem duży lęk przed wykonaniem badania
-
Niewydolność serca. Specjaliści postulują zmiany: tych pacjentów nie musi leczyć kardiolog