KARDIOLOGIA

Terapie, profilaktyka, badania. Najnowsze doniesienia medyczne

  • PARTNER SERWISUpartner serwisu
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu

Chorzy z zaawansowaną niewydolnością serca pominięci w projekcie listy refundacyjnej?

Autor: DZIENNIK RZECZPOSPOLITA/RYNEK ZDROWIA

Chorzy z zaawansowaną niewydolnością serca pominięci w projekcie listy refundacyjnej?
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

W projekcie wrześniowej listy refundacyjnej zabrakło leku, który dałby szansę na normalne funkcjonowanie 15 tys. chorych z najcięższą postacią niewydolności serca - podaje Rzeczpospolita.

Dodano: 28 sierpnia 2019, 13:00 Aktualizacja: 28 sierpnia 2019, 13:01

Jak podkreśla Szymon Chrostowski z projektu „Serce dla kardiologii”, nierefundowana terapia jest dla wielu pacjentów lekiem ostatniej szansy. Wskazuje, że są oni wykluczeni nie tylko zdrowotnie, ale społecznie. Wielu ma problemy z poruszaniem się.

Według Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego liczba pacjentów z NS może sięgać od 800 tys. do 1 mln Polaków i będzie rosła. Choroba jest bowiem konsekwencją sukcesu polskiej kardiologii, dzięki któremu zawał przeżywa nawet 90 proc. osób. Już teraz kardiolodzy notują 200 tys. nowych zachorowań rocznie, a w ciągu 10-15 lat liczba chorych zwiększy się nawet o 35-50 proc. Wraz z nią przybędzie także zgonów - podaje Rzeczpospolita.

Zdaniem ekspertów system może nie wytrzymać takiego naporu pacjentów z NS, już dziś stanowiących 50 proc. hospitalizowanych na oddziałach kardiologicznych. Jak wynika z raportu ''Ocena kosztów niewydolności serca w Polsce z perspektywy gospodarki państwa'' z 2017 r., pod względem liczby hospitalizacji Polska zajmuje pierwsze miejsce wśród krajów OECD.

Więcej: rp.pl

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

    POLECAMY W PORTALU