• PARTNER SERWISUpartner serwisu

Choroby serca w Polsce są przyczyną zgonu częściej niż przeciętnie w UE

Autor: Marzena Sygut/Rynek Zdrowia • • 09 czerwca 2015 18:20

Choroby układu krążenia są od ponad 50 lat największym zagrożeniem dla życia Polek i Polaków. W 2012 roku były one odpowiedzialne za 45,6 proc. ogółu zgonów - przypominał we wtorek (9 czerwca) prof. Zbigniew Strzelecki, przewodniczący Rządowej Rady Ludnościowej (RRL) podczas konferencji w Warszawie.

Choroby serca w Polsce są przyczyną zgonu częściej niż przeciętnie w UE
Prof. Witold Rużyłło FOT. PTWP

- Wyniki badań pokazują, że za krótsze, w porównaniu do starej unijnej piętnastki, życie Polaków odpowiada wyższa umieralność, właśnie z powodu chorób układu krążenia - dodał prof. Strzelecki.

O problemach związanych z narażeniem Polaków na zwiększone ryzyko zachorowania na schorzenia sercowo-naczyniowe mówili eksperci podczas konferencji "Zachorowalność i umieralność na choroby układu krążenia a sytuacja demograficzna Polski" (Warszawa, 9 czerwca br.).

Prof. Strzelecki zaznaczył, że pomimo poprawy sytuacji w dwóch ostatnich dekadach, nadal współczynniki umieralności są w Polsce wysokie.

- Jeśli obecny trend zachorowań na choroby układu krążenia oraz starzenia się społeczeństwa utrzyma się, należy założyć, że liczba zgonów w powodu chorób sercowo-naczyniowych w roku 2020 przekroczy 200 tys.- dodał.

- Dlatego problematyka wczesnej profilaktyki chorób sercowo-naczyniowych zajmuje ważne miejsce w pracach Rządowej Rady Ludnościowej. W obliczu stojących przed nami wyzwań musimy dokonać pogłębionej diagnozy sytuacji i wypracować rekomendacje dla rozwoju kardiologii w kolejnej dekadzie - podkreślił przewodniczący RRL.

Z kolei prof. Witold Rużyłło, dyrektor Instytutu Kardiologii w Warszawie wyjaśnił, że w Polsce dokonano znaczącego postępu w leczeniu pacjentów hospitalizowanych z powodu zawału serca, jednak nadal odległe wyniki leczenia zawałów są dalece niekorzystne w porównaniu do starej unijnej piętnastki.

- Trzeba pamiętać, że śmiertelność ta zależy głównie od czasu jaki upływa od wystąpienia bólów zawałowych do podjęcia interwencji sercowo-naczyniowej. Aby wyniki były korzystne udrożnienie żył musi być zrobione w ciągu dwóch godzin. Potem śmiertelność odległa znacznie wzrasta, ponieważ mięsień sercowy jest trwale uszkodzony - zaznaczył prof. Rużyłło.

Eksperci podkreślili też, że według danych GUS współczynnik zgonów z powodu chorób sercowo-naczyniowych ogółem wyniósł 461,2 na 100 tys. populacji i był wyższy wśród kobiet - 475,1 niż u mężczyzn, gdzie osiągnął poziom 446,4, a także wśród mieszkańców wsi - 489,9 niż mieszkańców miast - 442,5.

W Polsce choroby sercowo-naczyniowe są znacznie częstszą niż przeciętnie w Unii Europejskiej przyczyną przedwczesnych zgonów.

Jak zaznaczył dr hab. Tomasz Zdrojewski, prof. Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego i przewodniczący Komitetu Zdrowia Publicznego PAN, Polska, jeśli chodzi o oczekiwaną długość życia, jest dokładnie w środku Europy.

- Nasz kontynent jest podzielony jest na starą piętnastkę, gdzie jest zdecydowanie większa długość życia oraz kraje byłego bloku komunistycznego, gdzie długość życia jest zdecydowanie krótsza, w środku natomiast znajduje się Polska - wyjaśnił Tomasz Zdrojewski.

Prof. Janusz Witkowski, prezes GUS dodał, że zagrożenia związane z zachorowalnością i śmiertelnością z powodu chorób układu krążenia wciąż wzrastają, a ten wzrost jest ściśle związany ze zmianami wiekowej struktury ludności.

- Chodzi o zmiany spowodowane zwiększonym udziałem ludności w wielu 65 lat i więcej. Już dziś wiadomo, że do roku 2025 osób w tym wieku będzie u nas prawie 11 mln - wyjaśnił prof. Witkowski.

W ocenie prof. Zdrojewskiego rezerwy tkwią w poprawie chorób układu krążenia.

- Mamy nadumieralność w wieku produkcyjnym. Jest to tzw. umieralność przedwczesna, która jest nadal głównym problemem w naszym kraju i stanowi dla nas ekspertów i polityków olbrzymie pole do pracy - podsumował Tomasz Zdrojewski.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum