• PARTNER SERWISUpartner serwisu
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu

Choroby serca są częstszą przyczyną zgonów u kobiet aniżeli u mężczyzn

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 24 września 2016 10:55

Główną przyczyną zgonów nadal są choroby sercowo-naczyniowe, szczególnie u kobiet, a ich rozwój w znacznym stopniu zależy od stylu życia - zwraca uwagę dr n. med. Grzegorz Skonieczny w przededniu Światowego Dnia Serca (25 września).

Choroby serca są częstszą przyczyną zgonów u kobiet aniżeli u mężczyzn
Choroby serca są częstszą przyczyną zgonów u kobiet aniżeli u mężczyzn. Fot. Archiwum

Według Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego większość chorób układu sercowo-naczyniowego związana jest z niewłaściwym stylem życia. Wśród głównych czynników ryzyka wymienia się palenie tytoniu, złą dietę, brak aktywności fizycznej, nadwagę i otyłość, podwyższone ciśnienie tętnicze krwi oraz podwyższony poziom cholesterolu.

- Nadciśnienie tętnicze, cukrzyca czy hipercholesterolemia są chorobami podstępnymi. Dopiero ich powikłania dają dolegliwości, które zmuszają pacjentów do zgłoszenia się do lekarza. Często zmiany, do których doszło w organizmie, są już nieodwracalne. Dlatego tak ważna jest profilaktyka pierwotna choroby wieńcowej, która pozwala nie tylko na ich wcześniejsze wykrycie, ale również na wdrożenie odpowiedniego leczenia - dodaje dr n. med. Grzegorz Skonieczny z Oddziału Kardiologii i Intensywnej Terapii Kardiologicznej Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego im. L. Rydygiera w Toruniu.

W związku ze Światowym Dniem Serca w sobotę i niedzielę (24 i 25 września) organizowane są bezpłatne badania i warsztaty edukacyjne dla pacjentów. W Instytucie Kardiologii w Aninie pod Warszawą w sobotę po hasłem "Serce w ruchu" odbędą się I Dni Pacjenta.

Rzeczniczka prasowa Instytutu Aleksandra Bąkała poinformowała PAP, że wykonywane będą bezpłatne badania EKG, ciśnienia tętniczego, poziomu cukru, cholesterolu, pomiary masy i składu ciała. Będzie można skorzystać również z oceny wieku serca oraz spirometrii (badającej wydolność płuc - przyp. PAP). Pacjenci będą mogli również wysłuchać wykładów ekspertów z Instytutu na temat aktywności fizycznej oraz zasad zdrowego żywienia.

- Przygotowano warsztaty z zakresu wykorzystywania nowych technologii w planowaniu treningów (np. aplikacje mobilne, inteligentna odzież treningowa z zapisem EKG) oraz indywidualnych planów treningowych połączonych z nauką obsługi sport-testerów, ciśnieniomierzy, cykloergometrów i bieżni - poinformowała Aleksandra Bąkała.

Z kolei Fundacja NEUCA dla Zdrowia, współpracująca z aptekami działającymi w ramach programu Partner+, z okazji Światowego Dnia Serca rozpoczyna kolejną edycję bezpłatnych badań profilaktycznych. Ogólnopolska akcja badań kardiologicznych rozpocznie się 3 października na Śląsku, następne będą w centrum Polski, a ostatnie - w Szczecinie.

Bogusława Golus-Jankowska z fundacji poinformowała PAP, że specjalnie przygotowany na tę okazję kardiobus odwiedzi ponad 100 miejsc w całej Polsce, aby sprawdzić stan zdrowa serc Polaków. W trakcie badania będzie można wykonać EKG i pomiar ciśnienia, a także sprawdzić wskaźnik BMI. Więcej informacji na ten temat można znaleźć na stronie: www.fundacjaneuca.pl.

To kolejna edycja tej akcji. - Podczas pierwszych badań kardiologicznych udało nam się przebadać łącznie 7000 osób. To bardzo dobry wynik, który mamy zamiar w tym roku powtórzyć - twierdzi Golus-Jankowska.

Dr Grzegorz Skonieczny podkreśla, że na choroby sercowo-naczyniowe nadal przypada prawie połowa zgonów w Polsce (dwukrotnie więcej niż na choroby nowotworowe).

Według raportu "Niewydolność serca w Polsce" z 2016 r., wbrew powszechnej opinii, choroby serca są częstszą przyczyną zgonów u kobiet aniżeli u mężczyzn. Mężczyźni częściej chorują na serce, jednak to kobiety częściej z ich powodu umierają. W 2013 r. u kobiet choroby układu krążenia przyczyniły się do 51 proc. wszystkich zgonów, a wśród mężczyzn - 41 proc. 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum