KARDIOLOGIA

Terapie, profilaktyka, badania. Najnowsze doniesienia medyczne

  • PARTNER SERWISUpartner serwisu

Centrum Chorób Serca zarządzane przez uczelnię. Ministerstwo Zdrowia przekazało władzę

OPRAC. JKB • Źródło: PAP

Centrum Chorób Serca zarządzane przez uczelnię. Ministerstwo Zdrowia przekazało władzę
Uroczystość z udziałem ministra zdrowia w Zabrzu. Fot. PAP/Tomasz Wiktor

W poniedziałek (3 października) doszło do uroczystego przekazania Śląskiemu Uniwersytetowi Medycznemu w Katowicach zarządzanie Śląskim Centrum Chorób Serca (ŚCCS) w Zabrzu.

Dodano: 04 października 2022, 07:21 Aktualizacja: 04 października 2022, 08:06
  • 3 października minister zdrowia przekazał Śląskiemu Uniwersytetowi Medycznemu w Katowicach zarządzanie Śląskim Centrum Chorób Serca (ŚCCS) w Zabrzu
  • - Śląskie Centrum Chorób staje się jeszcze bardziej śląskie — w ten sposób, że nie będzie już jego właścicielem minister zdrowia rezydujący w Warszawie, tylko Śląski Uniwersytetu Medyczny — powiedział minister
  • Tego samego dnia oddano do użytku nowy pawilon ŚCCS-A+, który zastąpi pawilon A — pierwszy, historyczny budynek ówczesnego Wojewódzkiego Ośrodka Kardiologii

ŚCCS oddane władzom uczelni

- Podjęliśmy decyzję, którą sankcjonujemy formalnie, że Śląskie Centrum Chorób Serca zostanie przekazane z Ministerstwa Zdrowia do Śląskiego Uniwersytetu Medycznego. Można śmiało powiedzieć, że Śląskie Centrum Chorób staje się jeszcze bardziej śląskie — w ten sposób, że nie będzie już jego właścicielem minister zdrowia rezydujący w Warszawie, tylko Śląski Uniwersytetu Medyczny - powiedział podczas uroczystości minister zdrowia Adam Niedzielski.

- Jestem przekonany — i to też wynik naszej blisko półrocznej współpracy w tym zakresie, żeby doprowadzić do formalnego punktu, w którym jesteśmy — że na pewno szpital trafia w dobre ręce i będzie zachowywał dobrą markę, którą sobie wypracował — dodał.

W szpitalu od lat działa 6 jednostek naukowo-dydaktycznych Śląskiego Uniwersytetu Medycznego, w tym — III Katedra i Oddział Kliniczny Kardiologii oraz Katedra i Oddział Kliniczny Kardiochirurgii i Transplantologii, Chirurgii Naczyniowej i Endowaskularnej, kierowane przez wiele lat przez zmarłego w tym roku prof. Mariana Zembalę, który był również dyrektorem całego szpitala.

- Chciałbym zapewnić, że nie zamierzamy przeprowadzać żadnej rewolucji, ale kontynuować dotychczasowe dobre działania i nadal rozwijać ten ośrodek już jako szpital kliniczny Śląskiego Uniwersytetu Medycznego - zapowiedział rektor tej uczelni prof. Tomasz Szczepański.

Ważna uroczystość dla szpitala

Prezydent Zabrza Małgorzata Mańka-Szulik oceniła, że przekazanie szpitala pod skrzydła uczelni to kluczowy moment procesu przekształcania miasta z ośrodka węgla i stali w miasto nauki i medycyny. Wojewoda śląski Jarosław Wieczorek przypomniał z kolei, że oddana w poniedziałek do użytku inwestycja wpisuje się w realizację rządowego Programu dla Śląska.

W poniedziałek oddano też do użytku nowy pawilon ŚCCS-A+, który zastąpi pawilon A — pierwszy, historyczny budynek ówczesnego Wojewódzkiego Ośrodka Kardiologii, w którym prof. Zbigniew Religa przeprowadził w 1985 r. pierwszą udaną transplantację serca w Polsce.

Uroczystość była też okazją do upamiętnienia wybitnych postaci związanych z powstałym w 1984 roku ośrodkiem:

  • prof. Stanisława Pasyka — inicjatora nowoczesnego zabrzańskiego modelu leczenia zawału serca metodą angioplastyki wieńcowej,
  • dr Lili Goldstein — jednej z najwybitniejszych na świecie ekspertek w zakresie wrodzonych wad serca u dzieci,
  • prof. Zbigniewa Religę — twórcę nowoczesnej zabrzańskiej kardiochirurgii, pioniera transplantacji serca oraz pioniera wspomagania krążenia w Polsce,
  • prof. Mariana Zembali — wieloletniego dyrektora ŚCCS, który zrealizował wiele ważnych dla tej placówki inwestycji, a zarazem kardiochirurga i transplantologa, który wdrażał innowacyjne techniki leczenia.

Popiersia lekarzy odsłonięto w poniedziałek w holu nowego budynku. 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

    POLECAMY W PORTALU