KARDIOLOGIA

Terapie, profilaktyka, badania. Najnowsze doniesienia medyczne

  • PARTNER SERWISUpartner serwisu

Bydgoszcz: i tu kardiolodzy wykonują zabieg zmniejszający ryzyko udaru mózgu

Autor: RZ/RYNEK ZDROWIA

Bydgoszcz: i tu kardiolodzy wykonują zabieg zmniejszający ryzyko udaru mózgu

W Klinice Kardiologii Szpitala Uniwersyteckiego nr 1 wykonano zabieg zmniejszający ryzyko udaru mózgu u chorych z migotaniem przedsionków. Zabieg wykonuje się z niewielkiego nacięcia skóry w pachwinie i polega na przezżylnym wprowadzeniu do uszka lewego przedsionka specjalnego urządzenia pełniącego rolę "zatyczki".

Dodano: 03 lipca 2013, 12:43 Aktualizacja: 03 lipca 2013, 13:43

Operację wykonali dr Adam Sukiennik i dr Sławomir Sielski wraz z zespołem Pracowni Kardiologii Inwazyjnej Kliniki Kardiologii kierowanej przez prof. Jacka Kubicę.

Zabiegowi poddano trzech pacjentów Kliniki Kardiologii, u których istniało wysokie ryzyko udaru mózgu, a jednocześnie nie można było ich leczyć przy pomocy leków obniżających krzepliwość krwi

Zabieg zamknięcia uszka lewego przedsionka jest skuteczniejszy niż leczenie przeciwkrzepliwe w zapobieganiu udarom mózgu i nie naraża pacjenta na wystąpienie powikłań krwotocznych.

Były to pierwsze tego typu zabiegi wykonane w województwie kujawsko-pomorskim. Wykonują go jeszcze 4 inne ośrodki w kraju.

Najniebezpieczniejszym następstwem migotania przedsionków jest udar mózgu, a ryzyko jego pojawienia się wynika m.in. z tworzenia się skrzeplin w niekurczącym się lewym przedsionku serca. Skrzepliny powstają najczęściej w zachyłku zwanym uszkiem lewego przedsionka.

Tradycyjna metodą ochrony przed wystąpienie udaru mózgu u osób cierpiących na migotanie przedsionków jest stałe przyjmowanie przez chorych leków przeciwkrzepliwych, które powodują rozrzedzenie krwi i mają zapobiegać powstawaniu skrzeplin. Przyjmowanie tych leków jest jednak związane z koniecznością przeprowadzania regularnych badań czasu krzepnięcia krwi, a u części chorych można spodziewać się również skutków ubocznych w postaci wystąpienia krwawień.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

    POLECAMY W PORTALU