KARDIOLOGIA

Terapie, profilaktyka, badania. Najnowsze doniesienia medyczne

 • PARTNER SERWISUpartner serwisu

Brak anestezjologów, rodzice przerażeni. Izba lekarska alarmuje w sprawie "Matki Polki"

OPRAC. ML • Źródło: RYNEK ZDROWIA/WYBORCZA.PL

Brak anestezjologów, rodzice przerażeni. Izba lekarska alarmuje w sprawie "Matki Polki"
Bez anestezjologów nie da się operować chorych na serce dzieci. Fot. PTWP

Izba lekarska alarmuje Ministerstwo Zdrowia. Dziś, 20 września, wysyła apel do resortu w sprawie sytuacji Centrum Instytutu Zdrowia Dziecka Matki i Polki w Łodzi. Przez drastyczne braki anestezjologów. "Matki płaczą, boją się o dzieci" - pisze dzisiejsza łódzka wyborcza.pl.

Dodano: 20 września 2022, 11:53 Aktualizacja: 20 września 2022, 15:29
 • Jeden z najlepszych ośrodków kardiologicznych i kardiochirurgicznych w Polsce ma problemy z zapewnieniem usług anestezjologów, niezbędnych do wykonywania operacji
 • Sprawa zainteresowała się Izba Lekarska. Szef jej oddziału w Łodzi kieruje dziś apel w tej sprawie do ministra zdrowia
 • Deficyt anestezjologów to problem, przed którym przestrzegali przed wakacjami sami anestezjolodzy pracujący w ICZMP. Zespół kilkudziesięciu lekarzy nie doszedł do porozumienia z dyrekcją placówki, lekarze odeszli do innych szpitali w województwie
 • ZICZMP słyszymy zapewnienia, że sytuacja jest pod kontrolą, a widzimy coś zupełnie innego - mówi Wyborczej.pl dr Paweł Czekalski, szef OIL w Łodzi
 • Dziś, 20 września, uruchomiono kolejny konkurs na usługi anestezjologiczne. Szpital oczekuje ofert nie wyższych niż 200 zł za godzinę

Wciąż brak anestezjologów w Instytucie Centrum Zdrowia Matki Polki. Kolejne konkursy nie przynoszą zapełnienia wakatów, które powstały w lipcu. Izba Lekarska alarmuje ministerstwo - pisze dziś łódzka wyborcza.pl.

- Z ZICZMP słyszymy zapewnienia, że sytuacja jest pod kontrolą, a widzimy coś zupełnie innego - mówi szef Okręgowej Izby Lekarskiej w Łodzi. OIL Łódź wystąpi dziś z apelem do resortu zdrowia w sprawie tej sytuacji.

Sprawę nagłaśnia m.in. fundacja Najdroższa Blizna. - Oddajcie naszym dzieciom lekarzy - pisze organizacja i przypomina, że pod koneic czerwca  w "Matce Polsce" zakończyli pracę doświadczeni anestezjolodzy, od lat zajmujący się dziećmi po operacjach kardiochirurgicznych na oddziale Intensywnej Terapii Kardiochirurgicznej ICZMP. Z 12 pracujących lekarzy zostało 4, z których tylko jeden ma duże doświadczenie w opiece nad dziećmi po operacjach kardiochirurgicznych.
-  Od tego czasu zmniejszyła się liczba operacji przeprowadzanych w ośrodku (z 33 w czerwcu na 23 w lipcu i 26 w sierpniu). Wykonywane są tylko operacje ze wskazań życiowych - alarmuje fundacja. - Dzieci z wadami serca, które czekają na zabiegi planowe, mają przekładane zabiegi, czasem kilkukrotnie, o kilka miesięcy.
Jak informuje organizacja, dyrekcja zaprzecza problemowi, a Rzecznik Praw Pacjenta prowadzi postępowanie wyjaśniające w tej sprawie.
Rodzice dzieci leczonych w ośrodku domagają się:

 • powrotu zespołu 8 anestezjologów pracujących na ITK w ICZMP w Łodzi przed 1.07.2022 lub zatrudnienia na ITK takiej samej liczby lekarzy z doświadczeniem w opiece nad dziećmi po operacjach kardiochirurgicznych,
 • przywrócenia płynności planowych zabiegów kardiochirurgicznych,
 • zapewnienia opieki pooperacyjnej nad dziećmi kardiochirurgicznymi na najwyższym, dotychczasowym poziomie,
 • utrzymania wiodącej pozycji ICZMP w leczeniu kardiochirurgicznym dzieci w Polsce i Europie. W tym ośrodku leczone są dzieci z całej Polski.

Nie ma operacji bez anestezjologów

- Zgłosiło się do nas ponad trzydzieścioro rodziców dzieci, które czekają na operację kardiologiczną w ICZMP. Tylko w ostatni weekend przyjęliśmy zgłoszenia od siedmiorga rodziców - mówi w rozmowie z Wyborczą.pl  Agata Bojanowska z Fundacji. -. Planowe operacje są tam przekładane, wykonywane są głównie zabiegi ratujące życie. Przychodzą do nas ojcowie i matki, których dzieci miały mieć operacje, ale terminy są odraczane. To dzieci z ciężkimi wadami serca, nie wiadomo, jak długo mogą czekać. Ta sytuacja stanowi realne zagrożenie dla ich życia.

Sytuacja jest prosta: bez antestezjologów nawet pełna obsada kardiologiczna i kardiochirurgiczna ni emoze operować. Obecność anestezjologów jest niezbędna w trakcie operacji i kluczowa później - na sali pooperacyjnej. 

Izba Lekarska z interwencją w Ministerstwie Zdrowia

Zaalarmowani sytuacją zostali reprezentanci Okręgowej Izby Lekarskiej w Łodzi. - Mam pisma z Matki Polki, z których wynika, że sytuacja jest opanowana. A wiemy dobrze, że nie jest. Matki płaczą, boją się o swoje dzieci - mówi dr Paweł Czekalski, szef OIL w Łodzi  w rozmowie z wyborcza.pl. - Dlatego musimy działać i we wtorek, 20 września, wysyłamy do Ministerstwa Zdrowia apel o podjęcie pilnych działań w sprawie ICZMP .

Mimo ogłaszania kolejnych konkursów od lipca nie udało się skompletować zespołu do pracy z dziećmi wymagającymi opieki kardiologicznej i kardiochirurgicznej. Dziś, 20 września, uruchomiono kolejny konkurs ofert na usługi anestezjologiczne. Szpital oczekuje ofert nie wyższych niż 200 zł za godzinę.

W ubiegłym tygodniu na intensywnej terapii kardiochirurgicznej, która ma 12 łóżek, było pięcioro-sześcioro dzieci. Natomiast na kardiochirurgii na 23 łóżka zajętych było sześć.

 

 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

  POLECAMY W PORTALU