Biomarkery w diagnostyce niewydolności serca

Autor: MAK/Rynek Zdrowia • • 11 marca 2016 08:16

Są nieinwazyjne, umożliwiają diagnozę we wczesnym stadium choroby. Biomarkery odgrywają bardzo ważną rolę w wykrywaniu niewydolności serca. W naszym kraju prowadzone są badania nad ich zastosowaniem w diagnostyce kardiomiopatii rozstrzeniowej i nadciśnienia tętniczego. Kieruje nimi dr Agata Bielecka-Dąbrowa.

FOT. Archiwum RZ; zdjęcie ilustracyjne

Niewydolność serca to zespół objawów, które są spowodowane uszkodzeniem mięśnia sercowego. Schorzenie cechuje się dużą śmiertelnością, znacznie większą niż w przypadku wielu nowotworów np. raka piersi, czy raka prostaty.

Z niewydolnością serca zmagają się z nim głównie osoby po 65. roku życia. Szacuje się, że w Polsce problem ten dotyczy ok. miliona osób. Blisko połowa z nich umiera w ciągu 4 lat od momentu otrzymania diagnozy. Liczbę hospitalizacji z powodu niewydolności serca szacuje się w Polsce na 100 000 rocznie.

Prognozy dotyczące liczby zachorowań również nie napawają optymizmem. Tylko w ciągu najbliższych dwudziestu lat może przybyć ok. 250 tys. chorych.

W Polsce prowadzone są badania poświęcone diagnostyce niewydolności serca u pacjentów ze stwierdzoną kardiomiopatią rozstrzeniową i nadciśnieniem tętniczym. Na Wydziale Wojskowo-Lekarskim, w Zakładzie Nadciśnienia Tętniczego Uniwersytetu Medycznego w Łodzi, prowadzi je dr Agata Bielecka-Dąbrowa, laureatka ostatniej edycji programu stypendialnego L’Oréal Polska dla Kobiet i Nauki.

Dr Agata Bielecka-Dąbrowa, wspólnie z zespołem naukowym opisuje rolę biomarkerów i echokardiograficznych wskaźników dysfunkcji mięśnia sercowego w diagnostyce niewydolności serca.

Projekt ten wydaje się pionierski w skali świata, ponieważ do tej pory nie powstała publikacja, która we wspomnianym kontekście opracowywałaby niedrogi i prosty panel diagnostyczny.

Biomarkery to czynniki molekularne, genetyczne lub biochemiczne. Samo badanie z ich wykorzystaniem jest stosunkowo proste i polega na pobraniu od pacjenta małej próbki krwi, w której następnie oznaczone zostaje stężenie biomarkerów.

Enzymy te stanowią nieocenioną pomoc we wczesnej diagnostyce niewydolności serca, co pozwala przewidzieć rokowania, wybranie optymalnej terapii i wskazanie czy nie ma powikłań ze strony innych narządów.

- Dzięki opracowywanym panelom biomarkerów będzie można ustalić kto wymaga regularnego nadzoru klinicznego i interwencji terapeutycznej - informuje dr Agata Bielecka-Dąbrowa.

Dodaje: - Ponadto możliwe będzie - u pacjentów, u których występują już symptomy - rozróżnienie dolegliwości o agresywnym i łagodniejszym przebiegu, co pozwoli dostosować terapię, zwiększyć skuteczność leczenia i zmniejszyć ryzyko wystąpienia działań niepożądanych.

Dodatkowo badania mogą stanowić duże wsparcie dla lekarzy specjalistów. - Zastosowane w ocenie pacjentów 
z kardiomiopatią rozstrzeniową biomarkery różnią się właściwościami, dlatego mogą zaoferować lekarzom komplementarną informację prognostyczną i pomóc we właściwym określeniu ryzyka w tej grupie chorych - wyjaśnia dr Bielecka-Dąbrowa.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum