KARDIOLOGIA

Terapie, profilaktyka, badania. Najnowsze doniesienia medyczne

  • PARTNER SERWISUpartner serwisu
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu

Bezpłatne badania kardiologiczne dla mieszkańców Warszawy

Autor: PAP/RYNEK ZDROWIA

Bezpłatne badania kardiologiczne dla mieszkańców Warszawy
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Mieszkańcy Warszawy będą mogli skorzystać 24 września (wtorek) z bezpłatnych profilaktycznych badań kardiologicznych w ramach dorocznej akcji "Servier dla serca".

Dodano: 23 września 2013, 17:59 Aktualizacja: 23 września 2013, 18:00

Od godziny 10 do 18 na Placu Konstytucji będzie można skontrolować ciśnienie tętnicze krwi, poziom cholesterolu i glukozy we krwi oraz obliczyć wskaźnik otyłości BMI. Jeśli wyniki badań okażą się nieprawidłowe, możliwe będzie skorzystanie z porady kardiologa, poddanie się badaniom EKG oraz wykonanie tzw. echa serca.

To już XI edycja ogólnopolskiej akcji profilaktyczno-edukacyjnej, która w tym roku odbywa się pod hasłem "Niewydolność serca - czasem wolniej znaczy efektywniej".

W Polsce na niewydolność serca cierpi około 1 mln osób. Każdego dnia umiera z tego powodu 164 Polaków. Niewydolność serca występuje, gdy mięsień serca nie zapewnia odpowiedniego przepływu krwi w zależności od potrzeb organizmu. Pierwsze objawy choroby są mało niepokojące. Chory może odczuwać jedynie kaszel (tzw. kaszel od serca), bóle brzucha, brak apetytu, obrzęk stóp lub duszności podczas wysiłku fizycznego. Później duszności się nasilają, występują podczas najmniejszego wysiłku oraz w nocy.

Zdrowe serce wykonuje 72 uderzenia na minutę. Serce pacjenta z niewydolnością serca, chcąc sprostać wymaganiom organizmu w zakresie zapotrzebowania na tlen i składniki odżywcze, zwiększa częstość skurczów w czasie. Jeżeli przyspieszony puls utrzymuje się przez dłuższy czas, może to jednak prowadzić do dalszego pogorszenia jego funkcji. Zwalniając częstość akcji serca można poprawić funkcję serca, a tym samym poprawić efektywność jego pracy. Stąd hasło tegorocznej kampanii badań profilaktycznych.

Patronat nad akcją "Servier dla serca" objęły Polskie Towarzystwo Kardiologiczne, Polskie Towarzystwo Nadciśnienia Tętniczego oraz Polska Agencja Prasowa.

 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

    POLECAMY W PORTALU