KARDIOLOGIA

Terapie, profilaktyka, badania. Najnowsze doniesienia medyczne

  • PARTNER SERWISUpartner serwisu

Badanie: ocieplenie klimatu sprzyja zawałom

Autor: PAP/RYNEK ZDROWIA

Badanie: ocieplenie klimatu sprzyja zawałom
Wzrost częstości zawałów wynika częściowo z globalnego ocieplenia, ale po części jest także konsekwencją większej częstości cukrzycy i hiperlipidemii, które zwiększyły wrażliwość populacji na upały. Fot. Archiwum

Wraz z ociepleniem klimatu rośnie ryzyko zawałów serca spowodowanych wysoką temperaturą - informuje "European Heart Journal".

Dodano: 15 marca 2019, 09:29 Aktualizacja: 15 marca 2019, 09:37

Zawał serca jest najczęstszą na świecie przyczyną śmierci. Nowe badanie naukowców z Helmholtz Zentrum München Ludwig Maximilian Universität oraz szpitali w Augsburgu i Nördlingen wskazują, że ryzyko spowodowanego przez wysoką temperaturę zawału w ostatnich latach znacząco wzrosło. W tym samym czasie nie odnotowano porównywalnych zmian dotyczących zawału serca związanego z zimnem.

Warunki środowiskowe wywierają znaczący wpływ na układ sercowo-naczyniowy człowieka. Już dawno wykazano, że bardzo wysokie lub bardzo niskie temperatury zwiększają ryzyko zawału serca. Nowe niemieckie badania dotyczyły zmiany ryzyka zawału z biegiem lat.

Naukowcy przeanalizowali dane z augsburskiego rejestru zawałów serca, obejmującego ponad 27 tys. pacjentów z lat 1987-2014. Średnia wieku tych osób wynosiła 63 lata, 73 proc. stanowili mężczyźni, a w około 13 tys. przypadków doszło do zgonu pacjenta.

Dane dotyczące poszczególnych zawałów porównano z danymi meteorologicznymi w dniu zawału, uwzględniając także takie czynniki, jak dzień tygodnia czy status socjoekonomiczny. Głównym wnioskiem z badania jest to, że liczba spowodowanych wysoką temperaturą zawałów rosła w ostatnich 28 latach. Szczególnie narażone były osoby chore na cukrzycę lub z hiperlipidemią.

Naukowcy podejrzewają, że wzrost częstości zawałów wynika częściowo z globalnego ocieplenia, ale po części jest także konsekwencją większej częstości cukrzycy i hiperlipidemii, które zwiększyły wrażliwość populacji na upały. Tak czy inaczej, ekstremalne zjawiska pogodowe, takie jak fala upałów w Europie z roku 2018, mogą w przyszłości doprowadzić do wzrostu zachorowań na choroby układu sercowo- naczyniowego. Jednocześnie spadnie zapewne w Niemczech liczba zawałów związanych z niską temperaturą - choć w niewielkim stopniu, bo bardzo zimne dni nadal mogą się przyczyniać do wystąpienia zawałów.

Aby potwierdzić swoje odkrycia, autorzy zamierzają, przeprowadzić dodatkowe, wieloośrodkowe badania.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

    POLECAMY W PORTALU