Badania: wady serca mogą sprzyjać demencji

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 17 lutego 2018 14:15

U osób, które urodziły się z wadą serca demencja może rozwijać się częściej i wcześniej niż w reszcie populacji - informuje pismo "Circulation".

Autorzy badania podkreślają, że zwiększone ryzyko nie oznacza, iż każda osoba z wadą serca zachoruje na demencję. Fot. Archiwum

Wady serca to najczęstsze wady wrodzone - według amerykańskich danych pojawiają się u 4 do 10 osób na każdy tysiąc urodzeń. Postęp w ich leczeniu sprawia, że coraz więcej dotkniętych wadami serca dzieci dożywa dorosłości i starzeje się. Według danych opublikowanych w roku 2016 na łamach "Circulation" tylko w USA żyje około 1,4 miliona osób urodzonych z wadą serca.

Wcześniejsze badania wykazały, że osoby z wrodzonymi wadami serca są w dzieciństwie bardziej zagrożone zaburzeniami dotyczącymi układu nerwowego - na przykład epilepsji i autyzmu. Natomiast badacze ze szpitala uniwersyteckiego w Aarhus (Dania) oraz Cincinnati Children's Hospital (USA) jako pierwsi zajęli się związkiem wad serca z demencją.

Do analizy wykorzystano krajowe bazy danych medycznych oraz dane pacjentów ze wszystkich szpitali w Danii. Badanie objęło w sumie 10 632 osoby rasy kaukaskiej (46 proc. stanowili mężczyźni), urodzone z wadą serca pomiędzy rokiem 1890 a 1982 (większość pomiędzy rokiem 1960 a 1982). Każdą osobę porównywano z 10 reprezentantami całej populacji (tej samej płci i urodzonymi w tym samym roku).

Jak się okazało, ryzyko demencji z różnych przyczyn (demencja naczyniowa, choroba Alzheimera i inne) było w przypadku urodzonych w Danii osób z wadami serca o 60 proc. wyższe niż dla całej populacji. Gdy chodziło o demencję rozwijającą się przed 65. rokiem życia, ryzyko było wyższe o 160 proc. (czyli 2,6 raza), natomiast w przypadku demencji po 65. roku życia - wyższe o 30 proc.

Jak zaznaczają autorzy, zwiększone ryzyko nie oznacza, że każda osoba z wadą serca zachoruje na demencję. Nie wykazano także związku przyczynowo-skutkowego. Ponadto osoby, u których pojawiła się demencja były leczone starymi metodami, mniej skutecznymi od stosowanych obecnie.

Demencja, której objawami mogą być na przykład problemy z pamięcią, rozumowaniem czy zaburzenia zachowania, ma często charakter postępujący. Mogą ją powodować liczne czynniki, na przykład zmniejszony dopływ krwi do mózgu, udar czy choroba Alzheimera.

Badanie wykazało także wyższe ryzyko demencji u osób, w przypadku których oprócz wrodzonej wady serca pojawiły się inne czynniki ryzyka, na przykład migotanie przedsionków, niewydolność serca czy cukrzyca. Te czynniki ryzyka pojawiają się u nich częściej niż w całej populacji. 

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum