×
Subskrybuj newsletter
rynekzdrowia.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole

KARDIOLOGIA

Terapie, profilaktyka, badania. Najnowsze doniesienia medyczne

  • PARTNER SERWISUpartner serwisu
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu

Badania: nadmiar wapnia może szkodzić sercu?

Autor: MS, REUTERS/RYNEK ZDROWIA

Badania: nadmiar wapnia może szkodzić sercu?
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Najnowsze badania przeprowadzone przez National Institutes of Health, sugerują że mężczyźni, którzy przyjmują suplementy wapnia są bardziej narażeni na śmierć z przyczyn sercowo-naczyniowych w ciągu najbliższych dwunastu lat niż ci, którzy nie otrzymywali dodatkowego wapnia w formie suplementów.

Dodano: 17 stycznia 2014, 10:13 Aktualizacja: 17 stycznia 2014, 10:29

Zdaniem Howard Sesso, specjalisy z zakresu medycyny prewencyjnej z Harvard Medical School w Bostonie "wpływ suplementacji wapniem na choroby układu sercowo-naczyniowego zawsze był dyskusyjny. Być może jest tak, że osoby przyjmujące wapń biorą większe dawki niż potrzebuje ich organizm. To jednak nie wyjaśniałoby, w jaki sposób wapń może podnieść ryzyko sercowo-naczyniowe."

Nowe ustalenia opublikowane w JAMA Internal Medicine, są oparte na badaniu trwającym w latach 1995-96 blisko 400 tys. Amerykanów w średnim wieku. Wolontariusze odpowiadali na pytania dotyczące stylu życia, ogólnego stanu zdrowia i diety, w tym stosowania suplementów. W kolejnych latach badacze obserwowali ilu spośród nich umarło w ciągu 12-tu lat, i co było przyczyną śmierci.

Około połowa mężczyzn i ponad dwie trzecie kobiet przyznało, że przyjmowało suplementy wapnia lub multiwitaminę zawierającą wapń. W czasie trwania badania, prawie 12 tys. osób (3 proc.) - zmarło na choroby układu krążenia.

Zespół Qian Xiao z National Cancer Institute wyselekcjonował grupę mężczyzn, którzy przyjmowali 1000 lub więcej mg wapnia dziennie. Byli oni 20 proc. bardziej narażeni na śmierć sercową, niż ci, którzy nie stosowali suplementów wapnia. Co ciekawe, takiego związku nie zauważono u kobiet. Także przyjmowanie wapnia z pożywieniem nie miało wpływu na zwiększenie ryzyka chorób sercowo-naczyniowych.

W ocenie Xiao istnieje prawdopodobieństwo, że nadmiar wapnia odkłada się w tętnicach i żyłach osób przyjmujących suplementy i w ten sposób może mieć wpływ na zwiększone ryzyko sercowo-naczyniowe. Jednak jak sam przyznał, mimo obserwowanego zwiększonego ryzyka śmierci z powodu chorób serca u mężczyzn, którzy przyjmowali suplementy wapnia, na tym etapie nie można jednoznacznie stwierdzić, że jest to wynik korzystania z suplementów.

Sesso z kolei, który nie brał udziału w badaniu wyraził wątpliwość, dlaczego suplementy wapnia zwiększały ryzyko chorób serca u mężczyzn, ale ten związek nie wystąpił u kobiet.

Według Sesso, nauka nie zmienia faktu, że suplementy wapnia są zwykle zalecane z powodów nie związanych z chorobami serca - np. w celu zapobiegania ryzyka złamań u osób starszych. Jednak w jego ocenie, jeśli mamy na uwadze prewencję sercowo-naczyniowym, na pierwszym miejscu zawsze powinna być zrównoważona dieta, bez zbędnej suplementacj i utrzymanie prawidłowej wagi.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

    POLECAMY W PORTALU