Badania: dobry cholesterol może mieć zły wpływ na serce?

Autor: MS,BBC/Rynek Zdrowia • • 27 stycznia 2014 15:00

Zespół amerykańskich naukowców z Cleveland Clinic w badaniu, opublikowanym w czasopiśmie Nature Medicine wykazał, że tzw. dobry cholesterol (HDL) może mieć negatywny wpływ na serce i prowadzić do zablokowanych naczyń krwionośnych.

Badania: dobry cholesterol może mieć zły wpływ na serce?

Cholesterol HDL uważany jest za związek, który pomaga utrzymać prawidłowe światło w tętnicach i ma pozytywny wpływ na kondycję serca, w przeciwieństwie do tzw. złego cholesterolu (LDL). Ten ostatni, jeśli jest w nadmiarze, odkłada się w tętnicach, gdzie tworzy blaszki miażdżycowe doprowadzające do miażdżycy, a w konsekwencji do komplikacji sercowo-naczyniowych. Dlatego właśnie LDL określa się mianem „złego cholesterolu”.

Lipoproteiny o wysokiej gęstości (HDL) usuwane są natomiast z tętnic prosto do wątroby. Dodatkowo uznaje się, że wysoki stosunek dobrego do złego cholesterolu ma pozytywny wpływ na zdrowia.

Lekarze z Cleveland Clinic rozpoczęli badania, których celem było doprowadzenie do zwiększenia poziomu HDL, po to by zwiększyć istniejący stosunek pomiędzy dobrym a złym cholesterolem, na korzyść tego pierwszego. Okazało się jednak, że jego zwiększenie, nie jest takie proste. Co więcej, testy przeprowadzone na 627 pacjentach wykazały, że nadmiar cholesterolu HDL był modyfikowany w ścianach tętnic i przyjmował szkodliwą dla zdrowia formę.

Naukowcy przyznali, że wyniki ich badań zostaną wykorzystane do opracowania nowych testów pozwalających wykryć nieprawidłową formę cholesterolu HDL i badań nad lekami, które pomogą zablokować jego przemianę.

Dr Shannon Amoils, starszy doradca badania na British Heart Foundation, powiedział: - Chociaż tradycyjnie uważamy HDL za formą dobrego cholesterolu, rzeczywistość jest dużo bardziej skomplikowana. Teraz wiemy, że w pewnych warunkach może przyjąć on formę dysfunkcjonalną i potencjalnie pomagać w zablokowaniu tętnic. Ta wiedza może pozwolić naukowcom na dokładniejsze monitorowanie choroby wieńcowej.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum