×
Subskrybuj newsletter
rynekzdrowia.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole

KARDIOLOGIA

Terapie, profilaktyka, badania. Najnowsze doniesienia medyczne

  • PARTNER SERWISUpartner serwisu
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu

Anin: kardiolodzy wszczepili pacjentom pompę wspomagającą serce

Autor: PWX/RYNEK ZDROWIA

Anin: kardiolodzy wszczepili pacjentom pompę wspomagającą serce
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Kardiochirurdzy z Instytutu Kardiologii w Aninie wszczepili do ciała pacjenta po raz pierwszy w Polsce dwie, najnowszej generacji, pompy do długoterminowego wspomagania mechanicznego lewej komory serca typu HeartMate III.

Dodano: 21 grudnia 2015, 19:48 Aktualizacja: 21 grudnia 2015, 19:52

Zabiegi przeprowadzono u dwóch pacjentów ze skrajną postacią niewydolności serca, oczekujących na przeszczep. Operacje wszczepienia pomp zostały wykonane 1 grudnia przez zespół Kliniki Kardiochirurgii i Transplantologii IK. Instytut poinformował o tym w poniedziałek (21 grudnia).

HeartMate III to najnowszej generacji pompa o ciągłym przepływie krwi, stosowana do długoterminowego wspomagania pracy serca pacjentów cierpiących na ciężką jego niewydolność.

- Urządzenie jest pomostem do transplantacji serca; umożliwia choremu dotrwanie do operacji przeszczepu. Pompa może być stosowana również jako terapia docelowa u chorych z przeciwwskazaniami do przeszczepu - podała w informacji dla prasy Aleksandra Bąkała, specjalista ds. PR w Instytucie Kardiologii.

Pompy typu HeartMate III są mniejsze od dotychczas stosowanych pomp pneumatycznych, łatwiejsze do implantacji dla chirurga.

Mechaniczne wspomaganie krążenia pompami o ciągłym przepływie (HeartWare, HeartMate II, HeartMate III), obok stosowanych obecnie pomp pulsacyjnych (typu POLVAD), jest powszechnie stosowanym na świecie sposobem leczenia ciężkiej niewydolności serca. Pompy o przepływie ciągłym dają szansę pacjentom na powrót do aktywnego życia poza szpitalem.

Pompa wszczepiana jest do lewej komory serca. Umożliwia ona wspomaganie pracy serca chorego przez okres od kilku tygodni do nawet kilku lat. Nowoczesna konstrukcja wirnika pompy zawieszonego w polu magnetycznym zapewnia przepływ krwi od 2 do 10 l na minutę.

Wszczepiona do klatki piersiowej pompa jest zasilana bateriami zewnętrznymi gwarantującymi pracę urządzenia do nawet 17 godzin bez dostępu do zewnętrznych źródeł zasilania.

Pacjenci, u których zastosowano tę metodę leczenia, po wyjściu ze szpitala mogą normalnie funkcjonować, pracować i cieszyć się życiem.

Wprowadzenie do codziennej praktyki klinicznej pomp HeartMate III i przyznanie znaku zgodności CE było poprzedzone międzynarodowym badaniem CE Mark Trial, którym objęto grupę 50 pacjentów z 10 ośrodków reprezentujących 6 państw. Po 6 miesiącach udokumentowano przeżywalność na poziomie 92%, bezpieczeństwo pompy oraz istotną poprawę kliniczną u pacjentów.

Klinika Kardiochirurgii i Transplantologii IK dysponuje doświadczonym zespołem oraz szerokim zakresem urządzeń do krótko-, średnio- i długoterminowego wspomagania serca, m.in. biopompy, ECMO (extracorporeal membrane oxygenation), pozaustrojowe pneumatyczne komory typu POLVAD oraz wszczepialne, długoterminowe pompy o przepływie ciągłym: HeartWare, HeartMate II oraz HeartMate III.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

    POLECAMY W PORTALU