×
Subskrybuj newsletter
rynekzdrowia.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole

KARDIOLOGIA

Terapie, profilaktyka, badania. Najnowsze doniesienia medyczne

  • PARTNER SERWISUpartner serwisu
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu

36-latek dostał nowe serce. W szpitalu w Krakowie wykonano już ponad 640 transplantacji serca

OPRAC. KM • Źródło: KRAKOWSKI SZPITAL SPECJALISTYCZNY IM. ŚW. JANA PAWŁA II

36-latek dostał nowe serce. W szpitalu w Krakowie wykonano już ponad 640 transplantacji serca
W Krakowskim Szpitalu Specjalistycznym im. św. Jana Pawła II wykonano już ponad 640 zabiegów transplantacji serca. Fot. Shutterstock

Krakowski Szpital Specjalistyczny im. św. Jana Pawła II poinformował o operacji przeszczepienia serca 36-letniemu pacjentowi. - Zabieg był jedyną szansą - podkreśla dr hab. Karol Wierzbicki, kierownik Odcinka Transplantologii i Mechanicznego Wspomagania Krążenia w placówce.

Dodano: 31 lipca 2023, 12:10
  • W Krakowskim Szpitalu Specjalistycznym im. św. Jana Pawła II 36-letni pacjent otrzymał nowe serce
  • Przed zabiegiem transplantacji przebywał w szpitalu przez ponad 2 miesiące, oczekując na odpowiedniego dawcę
  • Szpital wykonał już ponad 640 zabiegów transplantacji serca

W szpitalu w Krakowie wykonano już ponad 640 transplantacji serca

Krakowski Szpital Specjalistyczny im. św. Jana Pawła II poinformował o przeprowadzeniu w placówce kolejnej operacji przeszczepienia serca. Transplantacje serca wykonywane są tam od 1988 roku, a pierwszy taki zabieg przeprowadził wybitny kardiochirurg prof. dr hab. n. med. Antoni Dziatkowiak wraz z zespołem. Do lipca 2023 roku szpitalu łącznie przeszczepiono ponad 640 serc.

Teraz nowe serce otrzymał 36-letni pacjent. Jak opowiadał w komunikacie szpitala kardiochirurg dr hab. Karol Wierzbicki, kierownik Odcinka Transplantologii i Mechanicznego Wspomagania Krążenia w placówce, młody pacjent przebywał w placówce ponad dwa miesiące w oczekiwaniu na narząd od odpowiedniego dawcy i przez ten czas był podłączony pod ECMO i tzw. balon. - Zabieg był jedyną dla niego szansą - podkreślił specjalista.

Ważny proces identyfikacji chorych

Jak zaznaczył dr Wierzbicki, "w procedurze leczenia pacjentów ważny jest także proces identyfikacji chorych, dla których przeszczep może okazać się jedyną szansą na uratowanie życia". Krakowski szpital kwalifikuje pacjentów do przeszczepu we współpracy z kardiologami z innych ośrodków.

- Im wcześniej wiemy, że poszczególni chorzy wymagają przeprowadzenia transplantacji, to wówczas wdrażamy także odpowiednie procedury przedoperacyjne we współpracy z naszym całym zespołem: transplantologów klinicznych, kardiologów, kardiochirurgów, ale także z psychologami, fizjoterapeutami, pielęgniarkami. Przygotowanie pacjenta do operacji jest bardzo ważnym elementem procesu transplantacji - tłumaczy dr hab. n.med. Karol Wierzbicki.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

    POLECAMY W PORTALU