KARDIOLOGIA

Terapie, profilaktyka, badania. Najnowsze doniesienia medyczne

  • PARTNER SERWISUpartner serwisu
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu

29 września - Światowy Dzień Serca

Autor: LJX/RYNEK ZDROWIA

29 września - Światowy Dzień Serca
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

29 września odbędzie się kolejna edycja Światowego Dnia Serca, której celem jest zwiększenie świadomości dot. profilaktyki chorób serca i układu krążenia.

Dodano: 27 września 2013, 13:51
Światowy Dzień Serca to międzynarodowa inicjatywa obchodzona od 2000 r., która ma na celu popularyzować wiedzę nt. zagrożeń związanych z chorobami serca.

Światowa Federacja Serca (World Heart Federation) donosi, że co najmniej 80 proc. przedwczesnych zgonów z powodu zawałów serca i udarów można uniknąć gdyby czynniki ryzyka (niezdrowa dieta, brak wysiłku fizycznego, palenie papierosów) były kontrolowane. W tym roku celem działań podczas Światowego Dzień Serca jest zwrócenie uwagi na profilaktykę chorób układu krążenia u kobiet i dzieci.

W 2008 r. zmarło 17,3 miliona ludzi na całym świecie z powodu chorób układu krążenia, ustanawiając te schorzenia jedną z głównych przyczyn zgonów globalnie. Szacuje się, że do 2030 r. z powodu chorób układu krążenia umrze na świecie 23 miliony osób, co odpowiada liczbie ludności w Australii.

System leczenia zawałów serca w Polsce jest jednym z najlepszych w Europie i na świecie. W przeciągu ostatnich lat śmiertelność szpitalną z powodu ostrych zespołów wieńcowych (OZW) zredukowano do 3 proc.

Mimo tych sukcesów, w przeciągu roku po zawale umiera 15 proc. uratowanych pacjentów, zaś po czterech latach odsetek zgonów wynosi 33 proc. W 2008 roku z powodu ostrego zawału serca zmarło ponad 21 tys. osób, co w praktyce odpowiada zniknięciu średniej wielkości miasta na mapie Polski jak choćby Wieliczka.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

    POLECAMY W PORTALU