26 marca pogrzeb prof. Mariana Zembali. Ważny apel rodziny

Pogrzeb prof. Mariana Zembali odbędzie się w sobotę, 26 marca. Bliscy i rodzina pożegnają kardiochirurga i transplantologa, byłego ministra zdrowia, w Archikatedrze Chrystusa Króla w Katowicach - poinformował Śląski Uniwersytet Medyczny.
- Pogrzeb prof. Mariana Zembali, wybitnego kardiochirurga i transplantologa, odbędzie się 26 marca w Katowicach - informację w tej sprawie przekazał Śląski Uniwersytet Medyczny
- Uroczystości pogrzebowe odbędą się w Archikatedrze Chrystusa Króla w Katowicach
- Zamiast kwiatów rodzina poprosiła o przekazanie datków na rzecz Dzieci z Domu Dziecka w Zabrzu
26 marca pogrzeb prof. Mariana Zembali w Katowicach
W sobotę, 26 marca, bliscy i rodzina pożegnają prof. Mariana Zembalę. Pogrzeb znanego i cenionego kardiochirurga i transplantologa odbędzie się w Archikatedrze Chrystusa Króla w Katowicach. Msza św. żałobna rozpocznie się o godz. 10.
Zamiast kwiatów rodzina prosi o przekazanie datków na rzecz Dzieci z Domu Dziecka w Zabrzu.
Sam pochówek będzie miał charakter prywatny.
Prezydent Zabrza Małgorzata Mańka-Szulik poinformowała w mediach społecznościowych, że każdy, kto chciałby złożyć hołd pamięci Profesora lub podzielić się swoimi wspomnieniami o nim, może dokonać wpisu do księgi kondolencyjnej, która od środy wystawiona będzie w Sali Historycznej zabrzańskiego ratusza.
Pierwszy udany przeszczep serca w Polsce
Prof. Marian Zembala zapisał się w historii polskiej transplantologii. Asystował prof. Zbigniewowi Relidze podczas pierwszego w Polsce udanego przeszczepu serca. Dwanaście lat później jako pierwszy w kraju przeprowadził transplantację pojedynczego płuca, a w 2001 roku jako pierwszy polski kardiochirurg przeszczepił choremu jednocześnie płuca i serce.
Od 1993 roku kierował prężnie rozwijającym się Śląskim Centrum Chorób Serca w Zabrzu. Był niezwykle cenionym w środowisku specjalistą. W swojej karierze piastował m.in. funkcję prezesa Europejskiego Towarzystwa Kardio-Torakochirurgicznego.
Tytan pracy, niezwykle wymagający lekarz
Prywatnie przyjaźnił się m.in. z księżną Yorku Sarą Ferguson. Przez bliskich i współpracowników nazywany był tytanem pracy.
- Był niezwykle wymagającym lekarzem w stosunku do zespołu, ale taki sam był też wobec siebie - wspomina Profesora jego przyjaciel, prof. Andrzej Bochenek, również kardiochirurg i uczeń prof. Religi.
Jak podkreśla, rozumiał swoją pracę lekarza jako służbę dla pacjenta, co oznaczało pracę ponad siły. Nie umiał inaczej.
- Nie potrafił zwolnić z tempem życia. Nie dbał o swoje zdrowie. Pisał do mnie maile w środku nocy, zdziwiony, kiedy odpisywałem, że o godzinie trzeciej w nocy śpię. On jeszcze pracował - opowiada prof. Bochenek.
Przez kilka miesięcy prof. Zembala pełnił funkcję ministra zdrowia w rządzie Ewy Kopacz.
Był także jednym z bohaterów filmu "Bogowie" w reżyserii Łukasza Palkowskiego, opowiadającym o pierwszym w Polsce zakończonym sukcesem przeszczepie serca.
Odszedł mając 72 lata
W 2018 roku podczas pobytu na konferencji w Paryżu przeszedł udar. Od tamtego czasu poruszał się na wózku inwalidzkim. Nie zrezygnował jednak z pracy zawodowej. Do końca swojego życia szefował Śląskiemu Centrum Chorób Serca w Zabrzu.
W chwili śmierci miał 72 lata. Był ojcem czworga dorosłych dzieci. Jego syn, Michał Zembala, poszedł w jego ślady i także został kardiochirurgiem.
Ciało Profesora jego rodzina znalazła 19 marca w basenie wybudowanym przy jego rodzinnym domu w Zbrosławicach w powiecie tarnogórskim.
Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
ZOBACZ KOMENTARZE (1)
POLECAMY W PORTALU
-
ZUS zwraca pieniądze odkładane na emeryturę. Trzeba złożyć wniosek
-
Ustawa o niektórych zawodach medycznych opublikowana. Zmiany dla ratowników, farmaceutów czy psychoterapii
-
Pielęgniarki kelnerkami na balu lekarzy. Prezes lecznicy: przepraszam środowisko i wszystkie kobiety
-
Zarobki pielęgniarek w małopolskich szpitalach. Tyle wynoszą realne pensje z dodatkami
-
Bezpłatne leki dla nowych grup pacjentów. Ważna zmiana w wystawianiu recept
-
Nawet 3 tys. zł miesięcznie dla studentów medycyny czy pielęgniarstwa. Trwa nabór wniosków