KARDIOLOGIA

Terapie, profilaktyka, badania. Najnowsze doniesienia medyczne

  • PARTNER SERWISUpartner serwisu
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu

14 lutego to także Dzień Wiedzy o Wrodzonych Wadach Serca

Autor: PAP/RYNEK ZDROWIA

14 lutego to także Dzień Wiedzy o Wrodzonych Wadach Serca
Wada serca może być np. przyczyną ciężkich migren. Fot. Archiwum.

14 lutego to nie tylko święto zakochanych, ale też Dzień Wiedzy o Wrodzonych Wadach Serca. Kardiolog dr Tadeusz Zębik wskazuje, że wada w postaci niezamkniętego otworu owalnego w przegrodzie międzyprzedsionkowej serca u dorosłych może być np. przyczyną ciężkich migren.

Dodano: 14 lutego 2021, 13:13

Dr Zębik, ordynator kardiologii w Szpitalu Miejskim nr 4 w Gliwicach przypomniał, że wadami wrodzonymi serca zajmuje się najczęściej kardiologia dziecięca albo kardiologia wieku młodzieńczego.

- Jeżeli jest to duża wada, jest w tym okresie życia odpowiednio leczona, najczęściej operacyjnie. Jeżeli wada jest mniejsza, nie daje większych objawów od wczesnego dzieciństwa, może się zdarzyć, że ona ujawnia się dopiero w wieku dorosłym, zwykle ok. 20., 30., maksymalnie 40. roku życia - wskazał kardiolog.

- Wtedy też możemy pomóc takiej osobie - zapewnił dodając, że najczęściej chodzi wówczas o wady, dotyczące ubytków w przegrodzie międzyprzedsionkowej. - Każdą taką wykrytą z jakiegoś powodu wadę jesteśmy w stanie albo zamknąć przezskórnie, jeżeli się do tego nadaje, a większość się nadaje, albo w wypadku dużej wady możemy skierować na leczenie operacyjne - wyjaśnił.

Dr Zębik zaznaczył, że pewna grupa pacjentów z ubytkiem w przegrodzie międzyprzedsionkowej ma tzw. przetrwały otwór owalny, jaki każdy człowiek ma w wieku płodowym. Otwór owalny powinien u każdego zamknąć się po urodzeniu.

- U części ludzi jednak nie zamyka się: ta grupa pacjentów jest narażona na udary w młodym wieku - przemijające objawy niedokrwienia mózgu, albo ciężkie migreny. Chorzy z ciężkimi migrenami, którzy przez wiele lat cierpią z powodu makabrycznych bólów głowy, nie wiedzą często, że przyczyną jest ubytek w przegrodzie międzyprzedsionkowej i nie powinni się leczyć u neurologa, tylko o kardiologa - zaznaczył specjalista.

- Warto wiedzieć i informować pacjentów, że każdy pacjent z ciężkim bólem głowy powinien być diagnozowany m.in. przez kardiologa - podkreślił dr Zębik.

W piątek (12 lutego) gliwicki szpital nr 4 dołączył do grona ośrodków, wszczepiających wymagającym tego pacjentom specjalne rozruszniki resynchronizujące z funkcją defibrylacji, poprawiające pracę i wydolność serca.

65-letni pacjent kilka lat temu przeszedł bardzo ciężki zabieg kardiochirurgiczny, służący naprawie dwóch zastawek przedsionkowo-komorowych i wymianie aorty wstępującej. W ostatnim czasie cierpiał z powodu ciężkiej niewydolności serca, odczuwając duszności już przy najmniejszym wysiłku.

Mateusz Babak, Marek Błoński

 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

    POLECAMY W PORTALU