×
Subskrybuj newsletter
rynekzdrowia.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole

KARDIOLOGIA

Terapie, profilaktyka, badania. Najnowsze doniesienia medyczne

  • PARTNER SERWISUpartner serwisu
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu

135 transplantacji serca u dzieci wykonano w Śląskim Centrum Chorób Serca

OPRAC. JPP • Źródło: PAP

135 transplantacji serca u dzieci wykonano w Śląskim Centrum Chorób Serca
racownia Elektrofizjologii i Stymulacji Serca w Śląskim Centrum Chorób Serca w Zabrzu Fot. PAP/Andrzej Grygiel

135 transplantacji serca u dzieci przeprowadzono w minionych 35 latach w Śląskim Centrum Chorób Serca (ŚCCS) w Zabrzu. W ubiegłym roku w zabrzańskim ośrodku było 13 takich operacji - poinformował we wtorek szpital. W lutym minęło 35 lat od pierwszego w Polsce przeszczepu serca u dziecka.

Dodano: 28 lutego 2023, 20:40 Aktualizacja: 28 lutego 2023, 20:40

 

135 transplantacji serca u dzieci w Śląskim Centrum Chorób Serca

Jak przypomina ŚCCS, pierwszym małoletnim pacjentem po transplantacji serca był 15-letni Maciek - chłopiec z nieodwracalnym uszkodzeniem serca w przebiegu pozapalnej kardiomiopatii rozstrzeniowej. Transplantację w ówczesnym Wojewódzkim Ośrodku Kardiologii w Zabrzu przeprowadził w lutym 1988 roku docent Zbigniew Religa. Operacja udała się, pacjent z nowym sercem przeżył 28 lat.

Pan Maciek często był przedstawiany jako najmłodszy pacjent prof. Religi.

- Nie obawiałem się przeszczepu. Wiedziałem, w czyje ręce się oddaję  - wspominał w jednym z wywiadów. Operacja z 1988 roku była początkiem programu transplantacji serc u dzieci w Polsce.

W 2008 r. w Śląskim Centrum Chorób Serca wykonano pierwszy przeszczep serca u niemowlęcia. Pacjentką była dziewięciomiesięczna dziewczynka z kardiomiopatią rozstrzeniową w przebiegu niescalenia wsierdzia lewej komory. Dwa lata później zespół lekarzy wykonał przeszczep u sześciomiesięcznego chłopca z kardiomiopatią rozstrzeniową z niescalenia wsierdzia lewej komory.

ŚCCS to jeden z dwóch ośrodków w Polsce, gdzie wykonywane są przeszczepy serca u dzieci

Obecnie oddział Kardiochirurgii, Transplantacji Serca i Mechanicznego Wspomagania Krążenia u Dzieci w Śląskim Centrum Chorób Serca w Zabrzu to jeden z dwóch ośrodków w Polsce, gdzie wykonywane są przeszczepy serca u dzieci, i jedyny, który wykonuje tego typu zabiegi u pacjentów poniżej pierwszego roku życia.

Jak powiedział dr Szymon Pawlak, koordynator Oddziału Kardiochirurgii, Transplantacji Serca i Mechanicznego Wspomagania Krążenia u Dzieci w ŚCCS, w transplantacji serc u dzieci wciąż największym wyzwaniem jest znalezienie odpowiednich dawców i współpraca z ośrodkami, które ich zgłaszają.

- Dawców dziecięcych jest bardzo mało. Jest to związane z problemami etycznymi i psychologicznymi. Rozmowa z rodziną, której umiera dziecko, to bardzo trudna sytuacja zarówno dla rodziców, jak i lekarza, który ją prowadzi i dodatkowo informuje o możliwości pobrania narządów do transplantacji - powiedział dr Szymon Pawlak.

Obecnie zabrzańscy specjaliści są w stanie leczyć skrajnie ciężkie wady z niewydolnością krążenia, kardiomiopatie. Wskazują przy tym, że konieczna jest właściwa współpraca lekarzy i ośrodków kardiologii dziecięcej z całego kraju.

- Chodzi o to, żeby w skali ogólnopolskiej takie dzieci były zgłaszane przez lekarzy, zanim ich stan będzie ciężki. Wtedy jesteśmy w stanie znacznie lepiej zaplanować sposób leczenia. Nawet jeżeli takie dziecko wymaga transplantacji, jesteśmy w stanie siebie i rodziców do tego odpowiednio przygotować  - podkreślił dr Pawlak.

 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

    POLECAMY W PORTALU