KARDIOLOGIA

Terapie, profilaktyka, badania. Najnowsze doniesienia medyczne

  • PARTNER SERWISUpartner serwisu

1 stycznia szpital likwiduje oddział kardiologiczny

OPRAC. JKB • Źródło: GAZETA WYBORCZA, RYNEK ZDROWIA

1 stycznia szpital likwiduje oddział kardiologiczny
Oddział kardiologiczny od nowego roku zostanie zamknięty. Zdj. ilustracyjne Fot. AdobeStock

1 stycznia 2023 roku oddział kardiologiczny Szpitala Kolejowego w Wilkowicach przestanie istnieć. Powodem jest brak lekarzy - dwóch na trzech medyków zatrudnionych na oddziale złożyło we wrześniu wypowiedzenia.

Dodano: 21 listopada 2022, 11:13 Aktualizacja: 21 listopada 2022, 15:51
  • Jak informuje Gazeta Wyborcza, Szpital Kolejowy w Wilkowicach boryka się z problemami, czego dowodem będzie zamknięcie oddziałku kardiologicznego z dniem 1 stycznia 2023 roku
  • Problemy uwidoczniły się jeszcze przed pandemią COVID-19, kiedy zamknięto w placówce oddział neurologiczny
  • Z relacji jednego z lekarzy zatrudnionych w szpitalu wynika, że sytuacja kadrowa we wspomnianej lecznicy była zła już od wielu lat, a dyrekcja nie zatrudniała nowych specjalistów, choć zgłaszały się osoby z odpowiednimi kwalifikacjami – podaje "GW"
  • Dyrekcja szpitala odpowiedziała dziennikowi, że na bazie zamykanego oddziału powstanie zakład opiekuńczo-leczniczy z łóżkami dla chorych przewlekle wentylowanych

Szpital zamyka oddział kardiologiczny. Dwóch z trzech lekarzy złożyło wypowiedzenia

Jak informuje Gazeta Wyborcza, oddział kardiologiczny Szpitala Kolejowego w Wilkowicach z dniem 1 stycznia 2023 roku przestanie istnieć. Tuż przed pandemią COVID-19 został natomiast zamknięty oddział neurologiczny w tej placówce. 

- Na mapie szpitali w naszym regionie oddział kardiologiczny w Wilkowicach pełni ważną rolę, diagnozując i lecząc głównie chorych z niewydolnością serca, wadami zastawek i arytmiami. Dużą część pacjentów stanowią osoby w podeszłym wieku, z licznymi chorobami towarzyszącymi zaawansowanej chorobie serca, często niesamodzielne - mówi, cytowany przez "GW", lekarz Sebastian Dominiak.

Podkreślił także, że od wielu lat sytuacja kadrowa w placówce była zła – nie zatrudniano nowych osób, choć zgłaszali się kandydaci z odpowiednimi kwalifikacjami. 

Dyrekcja Szpitala Kolejowego w odpowiedzi na pytanie „Wyborczej" potwierdza zamknięcie oddziału kardiologicznego od 1 stycznia. Wskazuje przy tym, że wielokrotnie publikowała ogłoszenia w sprawie zatrudnienia specjalistów, ale bez rezultatu. Przedstawiciele placówki dodają, że w miejsce likwidowanego oddziału powstanie zakład opiekuńczo-leczniczy z łóżkami dla chorych przewlekle wentylowanych. A pozostały zakres świadczeń realizowanych w szpitalu nie ulegnie zmianie.

Będzie jeszcze mniej łóżek dla pacjentów

Zdaniem medyków zamknięcie kardiologii w Wilkowicach to fatalna decyzja dla pacjentów w regionie, bo liczba łóżek szpitalnych o profilu internistycznym już teraz jest w Bielsku-Białej i okolicy zbyt mała. Zmniejszenie jej o kolejne 22 - z oddziału kardiologicznego w Wilkowicach - wydłuży kolejki do planowych przyjęć.

Senator dr n. med. Agnieszka Gorgoń-Komor, specjalista kardiolog, powiedziała "GW", że rozmawiała o niepokojącej sytuacji w bielskich szpitalach na posiedzeniu Wojewódzkiej Rady Dialogu Społecznego.

- Obserwujemy umieranie szpitalnych oddziałów, co w sytuacji ogromnego długu zdrowotnego i ograniczonego dostępu do lekarzy specjalistów może przynieść fatalne skutki. Oddziały kardiologiczne już teraz są przepełnione – wyjaśniła specjalistka, cytowana przez "GW".




 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

    POLECAMY W PORTALU