• GINEKOLOGIA I POŁOŻNICTWO

  • Start

Znieczulenie do porodu zmniejszy liczbę "cesarek"

Autor: gloswielkopolski.pl/Rynek Zdrowia • • 09 lipca 2015 10:51

Od początku lipca pacjentki mogą rodzić korzystając z bezpłatnego znieczulenia na życzenie. Specjaliści liczą, że możliwość złagodzenia bólu porodowego zmniejszy liczbę wykonywanych cięć cesarskich.

Znieczulenie do porodu zmniejszy liczbę "cesarek"
Fot. Fotolia

W Szpitalu Klinicznym UM w Poznaniu procedury znieczulenia zewnątrzoponowego wykonywane były dotychczas ze wskazań medycznych - informuje Głos Wielkopolski.

W ubiegłym roku takich przypadków było kilkadziesiąt. Obecnie do realizowania nowych przepisów szpital musi się przygotować. Będzie musiał częściowo zmienić organizację pracy anestezjologów, być może zwiększyć zatrudnienie, położne będą musiały odbyć obowiązkowe kursy specjalistyczne.

NFZ za poród ze znieczuleniem będzie płacił 2,2 tys. zł (cena porodu bez ZZO to 1,8 tys. zł). Fundusz nie wprowadza limitów na znieczulenie.

Z analizy Agencji Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji wynika, że jeśli 16 proc. kobiet w Polsce skorzysta ze znieczulenia, będzie to kosztowało w 2015 r. 12,8 mln zł, a w 2016 r. - 11,9 mln zł. Gdyby natomiast na ZZO zdecydowało się 58 proc. rodzących siłami natury, koszt wzrośnie do 46,5 mln zł w 2015 i 43 mln zł w 2016 r.

Więcej: www.gloswielkopolski.pl

 

 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum