Znamy najlepsze położne w Polsce w 2015 r.!

Autor: BM/Rynek Zdrowia • • 12 stycznia 2016 12:17

Zakończyła się II edycja kampanii społecznej ''Położna na medal''. Zwyciężczynią ogólnopolskiego konkursu, który odbył się w ramach kampanii, została Martyna Mączka z Katowic.

W konkursie Położna na medal wzięły udział 233 położne, na które oddano 9190 głosów. Fot. Materiały prasowe

Kampania została zorganizowana przez Akademię Malucha Alantan pod patronatem Naczelnej Rady Pielęgniarek i Położnych, Polskiego Towarzystwa Położnych, Fundacji Rodzić po Ludzku, Stowarzyszenia Dobrze Urodzeni i portalu edukacjapacjenta.pl.

- Położnictwo na przestrzeni ostatnich lat zmieniło swoje oblicze, a wraz z nim zmieniło się społeczne widzenie porodu i opieki okołoporodowej - stwierdziła Leokadia Jędrzejewska, konsultant krajowy w dziedzinie pielęgniarstwa ginekologicznego i położniczego.

Celem kampanii był wzrost świadomości nowoczesnych standardów opieki okołoporodowej wśród położnych i pacjentek oraz podniesienie standardów pracy położnych w zgodzie z przyjętymi wymaganiami środowiska i oczekiwaniami pacjentów oraz uświadomienie roli położnej, jej kompetencji i odpowiedzialności w oparciu o przyjęte standardy pracy jaką na co dzień wykonuje.

W konkursie, który został przeprowadzony w ramach kampanii wzięły udział 233 położne, na które oddano 9190 głosów. Najwięcej położnych wzięło udział w konkursie z województwa śląskiego (29 położnych), małopolskiego (27 położnych) i wielkopolskiego (24 położne). Natomiast najwięcej głosów na położne oddano w województwie małopolskim (1620 głosów), śląskim (1403 głosy) i dolnośląskim (1352 głosy).

- Wynik konkursu jest dla mnie ogromną niespodzianką, wspaniałym zakończeniem bardzo udanego dla mnie zawodowo roku. Jestem poruszona, że tyle pań, którym miałam zaszczyt pomagać przy porodzie, postanowiło w taki sposób mi podziękować - mówi Martyna Mączka, zwyciężczyni, która otrzymała 1067 głosów.

Swoją pasję do porodów Martyna Mączka realizuje w jednym z katowickich szpitali, zajmuje się indywidualną opieką okołoporodową oraz prowadzi spotkania w dwóch szkołach rodzenia (Katowice, Wodzisław Śląski). Dodatkowo pracuje w poradni w Chorzowie oraz jest w trakcie studiów doktoranckich.

Tuż za Martyną Mączką uplasowała się Magdalena Kowalczyk-Perdek, położna z 13-letnim stażem zawodowym, która na co dzień pracuje we Wrocławiu i na którą oddano 1051 głosów. Trzecie miejsce przypadło krakowskiej położnej z 27-letnim stażem pracy Lucynie Mirzyńskiej, która otrzymała 960 głosów.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum