Zmniejsza stres u ciężarnych, pozytywnie wpływa na płód. Mowa o...

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 23 lutego 2018 11:15

Muzyka zmniejsza stres u kobiet w ciąży, ma również pozytywny wpływ na płód - powiedziała muzykoterapeutka Karolina Gwardzik, która prowadzi w Operze Krakowskiej warsztaty ''Z muzyką od poczęcia''. W sobotę (24 lutego) rusza trzecia edycja tych zajęć.

Muzykoterapię w położnictwie wykorzystują m.in. Amerykanie. Fot. Fotolia

Uczestniczkami warsztatów, które potrwają do czerwca, są kobiety w ciąży. Zajęcia mają pomóc im lepiej przygotować się do przyjścia na świat dziecka, mają też rozwijać w matkach i dzieciach wrażliwość muzyczną.

Podczas warsztatów w Operze Krakowskiej kobiety nauczą się technik muzykoterapeutycznych, pomagających się zrelaksować.

- Muzyka będzie tu ważnym elementem zajęć. Na warsztatach będą też m.in. ćwiczenia oddechowe i śpiewanie - wyjaśniła prowadząca zajęcia.

- Muzyka jest narzędziem, a muzykoterapia sposobem na walkę ze stresem. Muzykoterapia pozwala rozładować napięcie psychofizyczne (PNMS - prenatal maternal stress) u kobiet w ciąży, przez co pomaga zmniejszyć poziom stresu - powiedziała Karolina Gwardzik.

Jak zauważyła, muzykoterapia jest wykorzystywana w położnictwie, przede wszystkim w Stanach Zjednoczonych. W Polsce jednak nie jest to popularna praktyka.

Muzykoterapeuci polecają przyszłym matkom słuchanie muzyki klasycznej, jednak - jak wskazała Gwardzik - może to być także inny rodzaj muzyki, ważne aby matce się podobał i wzbudzał w niej dobre skojarzenia.

Muzykę dobrze słyszą już pięciomiesięczne płody; pomaga im ona rozwijać zdolności poznawcze.

- W trzecim trymestrze zalecamy śpiewanie przyszłym matkom dwa razy dziennie po 10 minut - powiedziała muzykoterapeutka.

Jak wyjaśniła, powołując się na badania naukowe, dziecko uspokaja się przy dźwiękach o niskiej częstotliwości drgań - między 1500-2000 Hz. Przy wyższych częstotliwościach maleństwo reaguje wzmożoną częstotliwością.

Pozytywny wpływ muzyki na kobiety potwierdzają liczne badania. Spośród nich Gwardzik przywołała m.in. prace Amerykanów Thomasa Very i Johna Kelly. Uczestniczki ich badań słuchały przede wszystkim muzyki poważnej. Po określony czasie kobiety deklarowały, że melodie pozytywnie wpłynęły na ich psychikę, samopoczucie.

Polska badaczka Jadwiga Kozłowska również potwierdziła, że kobiety w ciąży, regularnie słuchające muzyki, są mniej zestresowane i bardziej optymistycznie nastawione do świata. Uczestniczki badań Kozłowskiej słuchały różnorodnej muzyki, nie tylko klasycznej.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum